Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

07. septembra 2010

Dušan Pašek alias Ceco by sa dožil päťdesiatky



V utorok 7. septembra by sa dožil 50 rokov bývalý vynikajúci slovenský hokejista Dušan Pašek. Bratislavského rodáka, ktorý sa od 6 rokov venoval gymnastike, objavili v 11 ...



Zdieľať
pasek Foto: sport.aktuality.sk BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) - V utorok 7. septembra by sa dožil 50 rokov bývalý vynikajúci slovenský hokejista Dušan Pašek. Bratislavského rodáka, ktorý sa od 6 rokov venoval gymnastike, objavili v 11 rokoch pre hokej tréneri oddielu BEZ Bratislava Pavol Siroťák a Vladimír Tóth. Vďaka svojmu talentu a vynikajúcim hokejovým danostiam sa čoskoro objavil medzi staršími žiakmi Slovana CHZJD Bratislava. Ako 17-ročný debutoval na jar v roku 1978 v najvyššej československej mužskej súťaži, keď v Slovane zaskakoval za zraneného Dušana Žišku a medzi seniormi už zostal. Vojenčinu si odkrútil v jihlavskej Dukle a v sezóne 1978/79 sa tešil z historicky prvého titulu Slovana Bratislava. V bývalej federálnej I. lige odohral 372 zápasov a strelil 187 gólov. Stal sa miláčikom bratislavských tribún, ktoré povestným pokrikom "Ceco banán" vyzývali elitného centra s číslom 22 ku gólu.


Najmladší kapitán Slovana v histórii sa čoskoro prepracoval do československej reprezentácie a v roku 1982 debutoval na majstrovstvách sveta a hneď získal striebro. Vrchol jeho reprezentačnej kariéry bol v roku 1985, keď na MS v Prahe získal titul majstra sveta. V tom istom roku dokončil aj štúdia na Vysokej škole ekonomickej a stal sa otcom prvorodeného syna Dušana, v súčasnosti tiež hokejistu. V reprezentačnom drese absolvoval celkovo päť svetových šampionátov s bilanciou 1 zlato, 2 striebra a 1 bronz a dvoje olympijských hier, v roku 1984 na ZOH v Sarajeve získal striebro. Spomedzi Slovákov mu patrí v historickej tabuľke štartov za československú reprezentáciu so 196 zápasmi druhé miesto za Igorom Libom (211), medzi slovenskými kanoniermi je so 69 gólmi v spoločnej reprezentácii na 3. mieste za Jozefom Golonkom (82) a Vincentom Lukáčom (70). Hoci ho Minnesota North Stars draftovala v NHL už v roku 1982, komunistické štátne orgány mu dovolili do Kanady vycestovať až v roku 1988. V NHL debutoval 6. októbra rovnakého roku, no v elitnom tíme odohral v základnej sezóne len 48 zápasoch s bilanciou 4 góly a 10 asistencií a v ďalších 2 zápasoch play-off pridal jeden gól, časť sezóny 1988/89 odohral vo farmárskom tíme Kalamazoo v AHL.

Po roku v zámorí sa Dušan Pašek vrátil domov a jeho hokejové kroky zamierili postupne do švajčiarskeho Lugana a Ambri-Piotty, talianskeho Assiaga a Fassa Canazei, fínskeho Kuopia a na záver do druholigového nemeckého Augsburgu. D. Pašek korčule zavesil na klinec v septembri v roku 1993 a vydal sa na cestu hokejového funkcionára. Dokázal ako generálny manažér a neskôr prezident hokejového Slovana Bratislava dostať tento klub z dlhov a prinavrátiť mu bývalú popularitu. V decembri 1997 sa stal po odstúpení Viktora Špakovského tretím prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). Napriek naganskému neúspechu slovenskej hokejovej reprezentácie mal Dušan Pašek dôveru hokejovej verejnosti a pred sebou veľa optimistických plánov ako dostať slovenský hokej na svetový piedestál. Všetko sa však nečakane skončilo 14. marca 1998, kedy našli Dušana Pašeka mŕtveho v jeho kancelárii v Club hoteli v ruke s jeho legálne držanou pištoľou Beretta. Napriek trom listom na rozlúčku zostávajú jeho dôvody dobrovoľného odchodu zo života dodnes opradené nejasnosťami. V roku 2007 zaradili Dušana Pašeka, ktorý bol v 80. rokoch spolu s Dáriusom Rusnákom, Igorom Libom a Vincentom Lukáčom jednou z najväčších postáv slovenského hokeja, in memoriam do Siene slávy slovenského hokeja.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cibulková sa môže stať slovenskou jednotkou
<< predchádzajúci článok
Cibulková: Som malá, ale rýchla