Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

30. novembra 2007

Dvaja slovenskí stredoškoláci na olympiáde v ThajskuAj mladí slovenskí astronómovia sú účastníkmi Medzinárodnej olympiády astronómie a astrofyziky (IOAA), ktorá sa oddnes do 9. decembra koná v Thajskom kráľovstve. Slovenská delegácia v ...Zdieľať

KOŠICE 30. novembra (WEBNOVINY) – Aj mladí slovenskí astronómovia sú účastníkmi Medzinárodnej olympiády astronómie a astrofyziky (IOAA), ktorá sa oddnes do 9. decembra koná v Thajskom kráľovstve. Slovenská delegácia v zložení predseda Výkonného výboru Astronomickej olympiády na Slovensku Ladislav Hric, Mária H. Bartolomejov z Astronomického ústavu SAV, Miroslav Kubala – študent Gymnázia v Kysuckom Novom Meste a Róbert Barsa – člen astronomického krúžku v Centre voľného času Domino v Košiciach, získali pozvanie od organizátorov olympiády.

„Miroslav Kubala a Róbert Barsa dostali túto možnosť vďaka umiestneniu na prvých dvoch miestach v kategórii študentov stredných škôl na Astronomickej olympiáde, ktorej finálové kolo bolo 25. - 27. júna na pracovisku Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej,“ uviedol Hric. Ide o historicky prvú účasť Slovenska na tejto medzinárodnej olympiáde. Grant na financovanie projektu získala Slovenská astronomická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied so sídlom v Tatranskej Lomnici od Agentúry pre podporu vedy a výskumu.

Prvý ročník astronomickej olympiády sa konal od februára do júna 2007 a bol veľmi úspešný. O prvé kolo prejavilo záujem viac ako 400 študentov základných a stredných škôl z celého Slovenska. Vyriešené úlohy nakoniec zaslalo 127 riešiteľov. Všetci úspešní riešitelia 1. kola dostali spolu s pedagógmi alebo vedúcimi krúžkov pozvanie do druhého kola vo forme dvoch dvojdňových regionálnych sústredení - v Hornonitrianskej hvezdárni v Partizánskom a v Hvezdárni a planetáriu v Prešove.

Do celoslovenského finále AO postúpilo 15 žiakov základných škôl a deväť študentov stredných škôl z celého Slovenska. Najlepší z úspešných finalistov v kategórii základných škôl získali astronomické ďalekohľady a prví dvaja z radov stredoškolákov účasť na Medzinárodnej olympiáde astronómie a astrofyziky. Druhý ročník Astronomickej olympiády na Slovensku chcú organizátori odštartovať už v januári 2008.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slováci by mali byť hrdí na 25. november 1992
<< predchádzajúci článok
Marilyn Manson si dal postaviť robotickú verziu svojej priateľ