Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. júna 2007

Dvanásť organizácií v SR má právo na pomoc z EFSA



Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vypracoval zoznam pre spoluprácu s viac ako dvesto národnými organizáciami v členských štátoch Európskej únie, z toho dvanásť organizácií je zo ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) - Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) vypracoval zoznam pre spoluprácu s viac ako dvesto národnými organizáciami v členských štátoch Európskej únie, z toho dvanásť organizácií je zo Slovenska. Všetky tieto organizácie, vrátane slovenských, majú právo uchádzať sa o granty. Informovala o tom vo štvrtok výkonná riaditeľka EFSA Catherine Geslain-Lanéelleová a zároveň dodala, že v tomto roku majú na tieto účely vyčlenené vyše 2 mil. eur. Počas dvojdňového stretnutia zástupcov EFSA v Bratislave zorganizovalo Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR seminár o činnosti tejto medzinárodnej organizácie, ktorá vznikla na pôde Európskej únie s cieľom chrániť zdravie spotrebiteľov a predchádzať potravinovým škandálom, aké sa vyskytovali v štátoch únie v 90. rokoch minulého storočia.

"EFSA výrazne prispela k bezpečnosti potravín v Európskej únii aj k zvýšeniu dôvery spotrebiteľov potravín, čím prispieva aj k ochrane zdravia obyvateľov," poznamenala generálna riaditeľka sekcie potravinárstva na MP SR Andrea Jurčáková. Ako uviedla, národným kontaktným bodom pre spoluprácu s EFSA na Slovensku je MP SR. EFSA má pritom deväť vedeckých výborov a tie vydávajú odborné stanoviská pre všetky členské štáty EÚ a Európsku komisiu. Na ministerstve pôdohospodárstva pôsobí paralelne národná kontaktná skupina s úlohou informovať o bezpečnosti a rizikách potravín. Slovensko sa aktívne zapája do spolupráce s EFSA od roku 2003.

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa označil z hľadiska bezpečnosti potravín za dôležité, že zákon o potravinách bol už uvedený do života. Podľa neho je to prvý základný predpoklad zmeny postoja všetkých, ktorí s potravinami dennodenne pracujú. V súvislosti s geneticky modifikovanými potravinami minister uviedol, že nepredstavujú takú hrozbu ako napríklad pesticídy. Riaditeľka EFSA oznámila, že považujú za bezpečný genetický upravený druh kukurice na základe hodnotenia viacerých údajov.

Jureňa na zasadnutí Poradného fóra EFSA vyhlásil, že bezpečnosť potravín spolu so zdravou výživou patria medzi priority súčasnej vlády. "Ministerstvo pôdohospodárstva preto iniciovalo vznik Centra excelentnosti potravinárskeho výskumu, kde chceme sústrediť efektívnu vedeckú základňu," uviedol minister. C. Geslain-Lanéelleová pripomenula, že zámerom EFSA je obnoviť dôveru spotrebiteľov v bezpečnosť potravín poskytovaním vedeckého poradenstva vo všetkých oblastiach, ktoré majú vplyv na bezpečnosť potravín a krmív.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Spoločnosti Websupport už vracajú servery
<< predchádzajúci článok
EK začala konanie voči Slovensku pre nevyhlásené vtáčie územia