Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. septembra 2005

Dzurinda navhrne Malchárka za ministraSpolupráca trojkoalície SDKÚ, SMK a KDH s lintnerovou platformou ANO a nominácia Jirka Malchárka na post ministra hospodárstva - to sú výsledky rokovania premiéra Dzurindu s predstaviteľmi platformy vedenej Lintnerom a Malchárkom.Zdieľať
Lintner vzal postoj premiéra na vedomie a „nemá k tomu čo dodať“.
Premiér ubezpečil „platformistov“, že pre neho je nominácia Malchárka prijateľná. Po prekonzultovaní s koaličnými partnermi preto predloží návrh prezidentovi Gašparovičovi. Predpokladá, že by sa tak malo stať v najbližších dňoch, bližší termín však neuviedol. Prezident odchádza 13. septembra na dvojtýždňovú cestu do USA, tento deň preto bude zrejme hraničným termínom.
Vedenie SMK vzalo nomináciu Malchárka na vedomie a ako oznámil predseda strany Béla Bugár, „nemajú s tým žiadny problém“.
Podobne nemá námietky KDH - ako oznámil predseda NR SR a KDH Pavol Hrušovský, tri koaličné strany už v záujme dovládnutia súčasnej vlády vyjadrili politický súhlas s tým, aby nového ministra hospodárstva nominovala Lintnerova skupina.
Na princípoch spolupráce s Lintnerovým krídlom ANO sa dohodli ostatní koaliční partneri už 1. septembra. Táto spolupráca bude podľa Dzurindu vychádzať z princípov Koaličnej zmluvy a pravdepodobne sa o tom uzavrie krátka dohoda o spolupráci pri plnení vládneho programu. Podľa premiéra sa nediskutovalo o preobsadení miest v štátnej správe, na ktoré dosadila svojich nominantov strana ANO. Podľa neho „všetko má svoj čas“. Dzurinda chce urobiť všetko preto, aby vláda dokončila svoje volebné obdobie a mala dostatočnú podporu na presadenie zákonov. Podľa neho je pre SR prospešnejšie, keď bude mať stabilnú vládu a voľby sa uskutočnia v riadnom termíne. Vzniknutú situáciu - vládu, ktorá sa opiera o 65 poslancov, skupinu „platformistov“ a nezávislých poslancov, nepovažuje za nič neobvyklé či neštandardné.

Alena Gottweisová

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Záborskej chcú zavariť za homosexuálov
<< predchádzajúci článok
Daň z benzínu neklesne

Dzurinda navhrne Malchárka za ministra - diskusné fórum čitateľov