24hod.sk    Z domova

13. decembra 2007

Dzurinda nedovolí, aby opozícii niekto zatváral ústa



Opozícia nedovolí podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, aby jej na demokratickom Slovensku niekto zatváral ústa. „Je normálne, keď sa opozícia snaží vládu kontrolovať, ale je nenormálne, ...



Zdieľať
BRATISLAVA 13. decembra (WEBNOVINY) – Opozícia nedovolí podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu, aby jej na demokratickom Slovensku niekto zatváral ústa. „Je normálne, keď sa opozícia snaží vládu kontrolovať, ale je nenormálne, ako na to vláda reaguje.

Je veľmi nenormálne, keď nás chce posielať do basy, keď nás obviní z vlastizrady,“ vyhlásil dnes Dzurinda na tlačovej besede, na ktorej hodnotil končiaci sa rok.
Podľa Dzurindu sa Slovensko po vstupe do EÚ stalo normálnou krajinou a aj tento rok bol normálny. Udiali sa v ňom však javy, ktoré za normálne nepovažuje. Šéf SDKÚ-DS chápe, že pri témach ako boli dôchodková reforma, zdravotnícka reforma či Zákonník práce sa strhol ostrý boj medzi koalíciou a opozíciou. Vie pochopiť, že pre vládu je normálne zmeniť reformy, s ktorými nesúhlasí. „Nenormálne však je, že vláda v týchto oblastiach za rok a pol neponúkla alternatívu,“ uviedol Dzurinda. Zároveň upozornil, že napríklad ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová nevie povedať a ani ju to nezaujíma, čo bude s dôchodkami o 15 rokov. Podobné je to podľa neho i v zdravotníctve, keď považuje za normálne, že Ficova vláda má iný pohľad na reformu v tejto oblasti, ale je nenormálne, že neponúka alternatívu.
Dzurinda vie pochopiť aj zvyšovanie dotácií do poľnohospodárstva, ale nenormálne podľa neho je, že dotácia na jednu dojčiacu kravu je takmer v rovnakej výške ako detské prídavky na jedno dieťa. Podľa neho je nenormálne, že sa detské prídavky nezvyšujú a zanedbáva sa aj podpora vzdelania. Premiér vie veľmi pekne rozprávať. Kde sú výsledky,“ opýtal sa. „Premiér vie veľmi pôsobivo rozprávať, ale nie konať,“ dodal.
Podľa Dzurindu je normálne, ak Fico odmieta privatizáciu bratislavského letiska, ale nenormálne je, že letisko po zrušení privatizácie chátra. Pripomenul, že do štátneho rozpočtu malo ísť z tejto privatizácie 11,2 mld. korún, ktoré sa mohli použiť napríklad na vykrytie schodku Sociálnej
SDKÚ-DS chce byť aj v roku 2008 dôslednou a kultivovanou kontrolou vlády. „Budeme konštruktívnou opozíciou,“ vyhlásil Dzurinda. V jeho strane vrcholia prípravy na programových alternatívach. SDKÚ-DS sa chce o všetkom normálnom i nenormálnom rozprávať s občanmi. Nepôjde však o jedno, ale desiatky verejných zhromaždení v januári. Dzurinda však odmietol, že by malo ísť o organizovanie nepokojov, ako sa to snaží koalícia verejnosti podsúvať. Upozornil, že verejné stretnutie organizoval aj Fico v piatok v Prešove, ale keďže tam prišlo len málo ľudí, Fico neprišiel. SDKÚ-DS chce rok 2008 dokonale využiť na prípravu na prezidentské voľby, voľby do európskeho parlamentu, voľby komunálne i regionálne.
Slovensko ide podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša so Smerom zlým smerom. Vláda podľa neho ohrozuje udržateľnosť ekonomického rozvoja, zhoršuje sa podnikateľské prostredie, deformuje sa daňový systém. Mikloš vidí chyby v politike vlády v príprave na zavedenie eura. Vláda podľa neho nedostatočne financuje vedu, vzdelávanie a školstvo. Vyššie ceny v poľnohospodárstve podľa neho neznamenajú nižšie ceny potravín. Vyššie dotácie sú určené len pre pár desiatok ľudí. „Vláda nešetrí na sebe, ale na ľuďoch," vyhlásil Mikloš, pričom upozornil, že sociálne výdavky rastú len o dve percentá. Vláda tak šetrí na deťoch, mladých, rodinách či dôchodcoch. Vláda naopak nešetrí na kapitálových výdavkoch.
Mikloš pripomenul, že vláda avizovala 20-percentné zoštíhlenie štátnej správy. Realitou je však zníženie počtu štátnych zamestnancov o 0,02 percenta. Podľa neho však Dzurindova vláda znižovala ich počet o tri percentá ročne. Mikloš vláde vyčíta absolútnu bezradnosť a neschopnosť v
Najväčším pozitívom Ficovej vlády je podľa Dzurindu vstup Slovenska do schengenského priestoru. „Vstup do schengenu je najvýraznejší úspech tejto vlády,“ vyhlásil. Naopak najväčšou jej slabinou je to, že neprijíma žiadne opatrenia do budúcnosti.
Dzurinda odmieta, že by opozícia bola v roku 2007 paralyzovaná. „Ak by bola opozícia paralyzovaná, prečo sa jej predseda vlády a celá vláda bojí,“ opýtal sa. Ako príklad strachu vlády z opozície uviedol na noc naplánované rokovanie o vyslovovaní nedôvery Ficovi v parlamente, či objednanie si 40 otázok na hodinu otázok v parlamente na Dzurindove dedičstvo. “Opozícia nie je paralyzovaná, ale mala ťažký rok,“ vyhlásil predseda SDKÚ-DS. Dzurinda nechce ísť vláde po krku, tak ako sa vyhrážal Fico vláde, keď bol v opozícii. Isté rezervy v práci opozície však pripustil Mikloš. „Po ôsmich rokoch sa učíme práci v opozícii. Isté rezervy sú, ale učíme sa,“ uviedol.
SITA

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/dzurinda-nedovoli-aby-opozicii-niekto-zatvaral-usta-cl45105.html