Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. januára 2009

Efekt vládnych opatrení by sa mal preberať aj na tripartite



Účinnosť vládnych opatrení zameraných na zmierňovanie dopadov finančnej a hospodárskej krízy by sa mala preberať aj na rokovaniach Hospodárskej a sociálnej rady SR. Doteraz sa tak totiž nedialo a ...



Zdieľať
BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) - Účinnosť vládnych opatrení zameraných na zmierňovanie dopadov finančnej a hospodárskej krízy by sa mala preberať aj na rokovaniach Hospodárskej a sociálnej rady SR. Doteraz sa tak totiž nedialo a napriek tomu, že vládni predstavitelia sa na opatreniach dohodli so sociálnymi partnermi, ich konkrétne napĺňanie však už rokovaním tripartity neprechádza. Ako pre agentúru SITA uviedol po pondelňajšom rokovaní HSR viceprezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) Vladimír Mojš, príkladom je materiál zaoberajúci sa hodnotením opatrení, ktorým by sa mala v stredu zaoberať vláda, avšak so sociálnymi partnermi prerokovaný nebol. "Požiadali sme, aby vláda neobchádzala sociálnych partnerov. Dostali sme prísľub, že na ďalších rokovaniach už budeme dostávať správu o hodnotení účinnosti opatrení," povedal Mojš.


Podľa neho je totiž dôležité, aby sociálni partneri a vláda spolu o opatreniach diskutovali a prípadne navrhovali ich úpravy tak, aby boli hospodárstvu naozaj prospešné. "Upozornil som vládu a zamestnávateľov, že je nevyhnutné rozoberať opatrenia, či sú efektívne. V súčasnosti máme pri niektorých opatreniach pocit, že z nich ťažia iba zamestnávatelia na úkor zamestnancov," dodal Mojš. Ako pokračoval, zo strany zamestnávateľov sa pritom v súvislosti s krízou podľa neho objavujú aj snahy o spružnenie podmienok na trhu práce. "Toto sme zatiaľ striktne odmietli s tým, že niektorí zamestnávatelia nevyužívajú dostatočne ani možnosti, ktoré im poskytuje súčasný Zákonník práce," dodal Mojš.

Sociálni partneri mali v pondelok na programe rokovania aj Program stability Slovenskej republiky na roky 2009 až 2011, ktorý bude vláda predkladať do Bruselu namiesto doterajších konvergenčných správ. Tento bod programu bol však napokon na žiadosť samotného ministra financií z rokovania stiahnutý, s odôvodnením, že sa bude ešte upravovať. Ako pre agentúru SITA povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál, rezort financií chce totiž do tohto materiálu zapracovať už aj aktuálne predikcie výboru pre makroekonomické prognózy, ktorý bude zasadať začiatkom februára. Súčasná verzia programu stability pritom hovorí o tom, že vláda posúva pôvodný plán vyrovnaného rozpočtu kvôli dopadom hospodárskej krízy verejnej správy z roku 2011 na rok 2012.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vedci označili gény zodpovedné za vznik psoriázy
<< predchádzajúci článok
Čína privítala nový lunárny rok oslavami a ohňostrojmi