Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. marca 2016

Egypt: Vedci objavili v Tutanchamonovej hrobke dve ďalšie miestnostiAnalýzou skenov hrobky staroegyptského kráľa Tutanchamona sa zistila existencia dvoch skrytých miestností, v ktorých by sa mohol nachádzať kovový alebo organický ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann
 
Káhira 17. marca (TASR) - Analýzou skenov hrobky staroegyptského kráľa Tutanchamona sa zistila existencia dvoch skrytých miestností, v ktorých by sa mohol nachádzať kovový alebo organický materiál. Oznámil to dnes egyptský minister pre antické pamiatky Memdúh Damátí, ktorého cituje agentúra AP.


Minister povedal, že analýza bola vykonaná v spolupráci s japonskými vedcami a objavené miestnosti budú opäť zoskenované koncom mesiaca. Výskum by podľa neho mohol osvetliť jedno z najrušnejších období starého Egypta.

Istý bádateľ sa domnieva, že v novoobjavených miestnostiach by sa mohli nachádzať ostatky kráľovnej Nefertiti.

"Mohol by to byť objav storočia," zdôraznil minister na tlačovej konferencii v Káhire.

Damátí si myslí, že doposiaľ nepreskúmané priestory hrobky by mohli obsahovať sarkofág člena Tutanchamonovej rodiny, o Nefertiti však špekulovať nechce. Táto kráľovná bola jednou z manželiek Tutanchmonovho otca faraóna Achnatona; to, že by bola Tutanchamonovou matkou sa ale všeobecne nepredpokladá.

Tutanchamonovu hrobku objavil v roku 1922 britský archeológ Howard Carter v Údolí kráľov pri meste Luxor. Medzi faraónskymi hrobkami išlo vzhľadom na prítomné bohatstvo o ojedinelý nález. Na rozdiel od iných faraónskych hrobiek nebola v minulosti systematicky vykradnutá.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svetoznámy šperkár Cepka oslavuje životné jubileum v SNG výstavou
<< predchádzajúci článok
Z rehabilitačnej stanice v Rozhanovciach vypustili troch dravcov

Egypt: Vedci objavili v Tutanchamonovej hrobke dve ďalšie miestnosti - diskusné fórum čitateľov