Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. apríla 2009

EK chce vedieť, kde na ministerstve visela nástenkaEurópska komisia (EK) chce vedieť, kde presne na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) visela nástenka s oznamom o škandalóznom tendri. "Oznámenie umiestnené na chodbe ministerstva s ...Zdieľať
BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) chce vedieť, kde presne na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja (MVRR) visela nástenka s oznamom o škandalóznom tendri. "Oznámenie umiestnené na chodbe ministerstva s obmedzeným prístupom pre verejnosť je možné len veľmi ťažko považovať za zverejnenie vôbec," píše sa v liste eurokomisára pre vnútorný trh Charlieho McCreevyho slovenskej vláde, ktorý má agentúra SITA a portál Webnoviny.sk k dispozícii. List jasne konštatuje, že "zásada transparentnosti nebola v tomto verejnom obstarávaní dodržaná a tým verejný obstarávateľ spôsobil porušenie právnych predpisov Spoločenstva". Komisia ďalej požaduje do dvoch mesiacov dodanie viacerých dokumetov a vyzýva Vládu SR, aby prijala opatrenia s cieľom zabrániť ďalšiemu porušeniu právnych predpisov únie.


Medzi dokumentmi, ktoré má vláda komisii dodať, je znenie oznámenia o konaní tendra, ktorý vyhralo konzorcium spoločností Zamedia, s.r.o., Consulting and Management, s.r.o., European Consultants Organisation, s.p.r.l. a Avocat, s.r.o. EK chce ďalej poznať podrobný popis priestorov, v ktorých sa nástenka nachádza a presný dátum uverejnenia oznámenia spolu s dátumom jeho odstránenia z nástenky. Komisia požaduje aj úplnú verziu dokumentácie verejnej zákazky vrátane zápisníc komisie, úplnú verziu všetkých ponúk a všetky dokumenty a dôvody, ktoré MVRR viedli k tomu, že tender zverejnilo len na nástenke.

"Berúc do úvahy cezhraničný záujem predmetnej verejnej zákazky, Komisia vyjadruje silné pochybnosti o vhodnosti spôsobu zverejnenia oznámenia, ktoré v tomto prípade verejný obstarávateľ použil," píše sa v liste. Z doterajších poznatkov dokonca komisii vyšlo, že oznámenie o vyhlásení tendra si nemohol prečítať nikto relevantný. "Komisia túto skutočnosť chápe tak, že okrem náhodných návštevníkov ministerstva, ktorí prechádzajú po chodbách v sprievode úradníkov a preto nemajú možnosť čítať oznámenia na vnútornej nástenke ministerstva, jedinými potenciálnymi adresátmi oznámenia by mohli byť pracovníci samotného ministerstva, ktorých z dôvodu svojho postavenia v žiadnom prípade nemožno považovať za adresátov predmetného oznámenia."

Z listu ďalej vyplýva, že nástenkový tender sa dostal do pozornosti komisie na základe sťažnosti. Predmetné dokumenty komisia podľa listu žiada opakovane, “bez ohľadu na výsledky vnútroštátnych kontrol.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SDKÚ-DS žiada preskúmať predaj emisných kvót
<< predchádzajúci článok
Pojednávanie s Jozefom M. odročili, neprišiel spoluobžalovaný

EK chce vedieť, kde na ministerstve visela nástenka - diskusné fórum čitateľov