Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. marca 2018

EK: EÚ je pripravená prijať odvetné opatrenia na dovozné clá USAEurópska únia (EÚ) môže na budúci týždeň prijať odvetné opatrenia v reakcii na zavedenie dovozných ciel USA na oceľ a hliník, ktoré oznámil prezident Donald ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta
Brusel 2. marca (TASR) - Európska únia (EÚ) môže na budúci týždeň prijať odvetné opatrenia v reakcii na zavedenie dovozných ciel USA na oceľ a hliník, ktoré oznámil prezident Donald Trump. Trump v piatok ešte prilial olej do ohňa vyhlásením, že "obchodné vojny sú dobré a ľahko sa dajú vyhrať".


Trump vo štvrtok (1. 3.) ohlásil plán zaviesť clá na dovoz všetkej ocele vo výške 25 % a na dovoz hliníka vo výške 10 %.

"Dlho sme sa na túto situáciu pripravovali. A vďaka týmto prípravám sme teraz nachystaní," uviedol hovorca Európskej komisie (EK) Alexander Winterstein. Dodal, že rozhodnutie o odvetných opatreniach môže byť prijaté na budúcu stredu (7. 3.), keď sa stretnú najvyšší predstavitelia EK.

EÚ je podľa Wintersteina tiež pripravená chrániť európsky trh s oceľou v prípade prudkého nárastu dovozu spôsobeného clami Spojených štátov. EÚ sa bude naďalej snažiť vyriešiť tento spor v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Zdá sa, že Trump je ľahostajný k hrozbám odvetných opatrení. "Ak nejaká krajina stráca miliardy dolárov pri obchode prakticky s každou krajinou, s ktorou obchoduje, obchodné vojny sú dobré a dajú sa ľahko vyhrať," uviedol v piatok americký prezident.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa pridala k množstvu politických a podnikateľských lídrov ostro kritizujúcich navrhované dovozné clá. "Spolková vláda odmieta takéto clá," uviedol Merkelovej hovorca Steffen Seibert. "Tieto clá výrazne poškodia medzinárodné obchodné toky." "Obchodná vojna" nemôže byť "v nikoho záujme", dodal Seibert.

Nemecká priemyselná a obchodná komora (DIHK) varovala, že USA môžu nasledovať ďalšie krajiny, čo podkope celý systém svetového obchodu a spôsobí škody všetkým. "Je jasné, že clá sťažia prístup na trh v USA a nakoniec povedú k vyšším cenám pre spotrebiteľov v USA," uviedol šéf DIHK Martin Wansleben.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mayová predstavila základné podmienky pre budúcu dohodu s EÚ
<< predchádzajúci článok
Daňový úrad v Košiciach po požiari strechy v pondelok opäť otvoria

EK: EÚ je pripravená prijať odvetné opatrenia na dovozné clá USA - diskusné fórum čitateľov