Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. júna 2006

EK môže podniknúť kroky proti vízovej politike USAEurópska komisia (EK) by mohla podniknúť kroky proti Spojeným štátom, ak Washington nedokáže, že sa snaží zrušiť vízové obmedzenia pre niektoré členské štáty EÚ. Pre agentúru AFP to uviedol v ...Zdieľať

BRUSEL 19. júna (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) by mohla podniknúť kroky proti Spojeným štátom, ak Washington nedokáže, že sa snaží zrušiť vízové obmedzenia pre niektoré členské štáty EÚ. Pre agentúru AFP to uviedol v pondelok zdroj blízky EÚ.

Podľa nemenovaného pracovníka EK by komisia mohla naliehať na zavedenie víz pre diplomatov a vojenský personál Spojených štátov alebo uplatniť ekonomické a obchodné sankcie. "Nemôžem vylúčiť, že komisia navrhne opatrenia, na ktoré má oprávnenie," povedal pracovník komisie.

V súčasnosti cestujúci z Grécka a 10 nových členských štátov EÚ s výnimkou Slovinska musia požiadať o víza, ak chcú cestovať do Spojených štátov, hoci len na krátky čas. Vízová politika Spojených štátov hnevá nové členské krajiny EÚ. Podľa pracovníka EK by ďalšou možnosťou bolo vyhlásiť vízovú povinnosť pre všetkých občanov Spojených štátov. "Neviem však, či sa nájde dostatok podpory zo strany členských štátov EÚ" povedal zdroj a dodal, že takýto krok "by mal jednoznačne veľmi negatívny dopad na cestovanie a obchod."

EK má v júli vydať novú správu pojednávajúcu o pokroku v oblasti rušenia amerických víz. EK od Washingtonu žiada, aby poskytol jasné a osvedčené kritériá pre desať nových členov EÚ, pre ktoré by mohol byť schválený program zrušenia víz, ako aj časový plán jeho implementácie. Spojené štáty to však odmietajú. "V našich rokovaniach s oddelením pre domácu bezpečnosť nevidíme pokrok a v Kongrese prevláda značný tlak urobiť pravý opak, teda 'zahodiť' celý program rušenia víz," povedal pracovník EK.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Mečiar je pripravený rokovať s Ficom
<< predchádzajúci článok
Slovenskí turisti už nepotrebujú pri vstupe do Macedónska víza