Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. septembra 2007

EK navrhne ochranu pred energetickými investormi mimo EÚEurópska komisia (EK) budúci týždeň navrhne mechanizmus, ktorý má chrániť spoločnosti od skupovania energetických sietí v Európskej únii zo strany subjektov mimo únie na nekomerčné účely. ...Zdieľať

BRUSEL 14. septembra (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) budúci týždeň navrhne mechanizmus, ktorý má chrániť spoločnosti od skupovania energetických sietí v Európskej únii zo strany subjektov mimo únie na nekomerčné účely. Predseda EK Jose Manuel Barroso ďalej vo štvrtok novinárom povedal, že diskutoval o tejto záležitosti s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, opatrenie však nie je cielené výlučne proti ruským štátom kontrolovaným spoločnostiam.

"Veríme, že energetický sektor by mal byť otvorený, avšak nemali by sme byť naivní. Chceme členským štátom navrhnúť nejaké opatrenia na obranu európskej ekonomiky proti aktivitám, ktoré nie sú v súlade so záujmami EÚ a mohli by byť proti pravidlám nášho vnútorného trhu," povedal Barroso. EÚ neúspešne tlačila na Rusko, aby otvorilo svoje energetické siete a trhy európskym spoločnostiam, avšak Moskva ešte viac dostala pod kontrolu takéto aktíva prostredníctvom štátom kontrolovaného plynárenského monopolu Gazprom.

EK predloží budúci týždeň detailnejšie návrhy na otvorenie energetického trhu 27-člennej únie väčšej konkurencii, najmä návrh oddelenia výroby energií od distribučných sietí. Barroso uviedol, že sa neobáva konfrontácie s veľkými členskými krajinami, ako je Francúzsko a Nemecko. Tie protestujú proti tzv. unbundlingu vlastníctva, ktorým by sa rozdelili ich významné plynárenské a elektrárenské spoločnosti.

SITA/Reuters


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začala sa príprava na operáciu siamských dvojičiek
<< predchádzajúci článok
Príčinou tragického požiaru bola horiaca sviečka na skrini