Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. septembra 2006

EK odporúča vstup Bulharska a Rumunska do EÚ



Rumunsko a Bulharsko sú pripravené prevziať na seba záväzky a povinnosti členov EÚ. V utorok to pred poslancami Európskeho parlamentu vyhlásil šéf Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso ...



Zdieľať

ŠTRASBURG 26. septembra (WEBNOVINY) - Rumunsko a Bulharsko sú pripravené prevziať na seba záväzky a povinnosti členov EÚ. V utorok to pred poslancami Európskeho parlamentu vyhlásil šéf Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso potom, ako oznámil, že EK schválila správu, ktorá odporúča vstup oboch krajín do EÚ

1. januára 2007. EÚ sa tak rozšíri na 27 členov a počet jej obyvateľov o 30 miliónov. Vstup Bulharska a Rumunska musia definitívne schváliť šéfovia európskych vlád a štátov v decembri na summite EÚ v Bruseli. Bulharský premiér Sergej Stanišev v utorok ešte pred rozhodnutím EK varoval, že aj po predpokladanom januárovom vstupe Bulharska do EÚ bude krajina musieť tvrdo pracovať, aby sa do únie integrovala sociálne a ekonomicky. Rumunský premiér Calin Tariceanu zas upokojoval členské krajiny únie, že vstup Rumunska do EÚ nevyvolá masovú vlnu emigrácie.

Vstupom Rumunska a Bulharska sa zároveň na istú dobu končí rozširovanie únie o krajiny východnej a strednej Európy. Súčasná platná dohoda z Nice neumožňuje fungovanie viac ako 27-člennej únie. Barroso v tejto súvislosti zdôraznil, že po piatom rozšírení bude únia potrebovať nový inštitucionálny nástroj a reformy. Šéf európskej exekutívy verí, že nová európska ústava vznikne do konca roka 2008, "aby sme mohli dodržať sľub daný ostatným kandidátom na členstvo". EÚ v súčasnosti rokuje o vstupe s Tureckom a Chorvátskom.

Európska komisia je pripravená použiť ochranné opatrenia v prípade, že Rumunsko a Bulharsko nebudú schopné rešpektovať povinnosti členov EÚ. "Musíme chrániť fungovanie európskych inštitúcií,“ varoval Barroso.

EK sa dohodla s vládami v Bukurešti a Sofii na pravidelnej dvojročnej správe o ich členstve v EÚ. "Ak nebudú schopní záväzky dodržať, použijeme ochranné opatrenia,“ zdôraznil komisár pre rozširovanie Olie Rehn.

EK pripravila tri skupiny ochranných opatrení. Prvé sa týka vyplácania sociálneho a regionálneho fondu. "Platby môžu byť prerušené, znížené alebo celkom zastavené v prípade zneužívania fondov alebo korupcie,“ citoval Rehn z hodnotiacej správy komisie. Druhým nástrojom je finančná korekcia v prípade, že finančná kontrola únie zistí nejasnosti v nakladaní s prostriedkami únie. Nakoniec ostáva možnosť zakázať vývoz potravinových výrobkov z dôvodu nerešpektovania hygienických noriem EÚ.

Únia v správe kritizovala neschopnosť Bulharska a Rumunska vyrovnať sa s korupciou, organizovaným zločinom a vnútornou bezpečnosťou. Obe krajiny majú ďalej problémy s aplikáciou zákonov aj napriek tomu, že ich parlamenty prijali. V oblasti justície Sofii a Bukurešti hrozí, že prípadné zlyhania v boji proti organizovanému zločinu povedú k neuznávaniu bulharských a rumunských rozsudkov v ostatných krajinách EÚ.

Rumuni a Bulhari nebudú po vstupe do únie môcť na rozdiel od ostatných novších členov pracovať v ostatných krajinách EÚ. Väčšina krajín EÚ aj napriek opakovaným výzvam komisára pre zamestnanosť a sociálne záležitosti Vladimíra Špidlu ponechá svoj pracovný trh zatvorený.

Bulharský premiér Sergej Stanišev v utorok ešte pred rozhodnutím EK varoval, že aj po predpokladanom januárovom vstupe Bulharska do EÚ bude krajina musieť tvrdo pracovať, aby sa do únie integrovala sociálne a ekonomicky. "Je dôležité, aby sme do EÚ nevstúpili len formálne... ale je rovnako dôležité, ako sa bude integrovať bulharská ekonomika a ako uvedieme do praxe európsky sociálny model," povedal premiér. Ako dodal, vstup krajiny do EÚ je historickou udalosťou a pre Bulharsko až teraz definitívne "padne Berlínsky múr".

Rumunský premiér Calin Tariceanu v pondelok vyhlásil, že vstup Rumunska do EÚ nevyvolá masovú vlnu emigrácie. V rozhovore pre britský denník The Financial Times vyzval britské médiá a verejnosť, aby neprepadali panike v súvislosti s možnou migráciou z východnej Európy. Podľa jeho slov ľudia s vyšším vzdelaním možno vycestujú do zahraničia, no nemyslí si, že ich bude príliš veľa.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Predaj DVD nosičov za prvý polrok medziročne stagnoval
<< predchádzajúci článok
Allianz – Slovenská DSS eviduje 456 tisíc klientov