Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

07. mája 2015

EK: Slovensko aj v tomto roku patrí v EÚ do skupiny miernych novátorov



Európska komisia (EK) dnes oznámila, že zostavila prehľad výsledkov inovácií v EÚ na rok 2015, ktorý ukazuje, že celková miera inovácie v únii zostáva stabilná. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Brusel 7. mája (TASR) - Európska komisia (EK) dnes oznámila, že zostavila prehľad výsledkov inovácií v EÚ na rok 2015, ktorý ukazuje, že celková miera inovácie v únii zostáva stabilná. Na inovačnej činnosti súkromného sektora sa však podpísala kríza: klesá počet inovačných firiem, investície do rizikového kapitálu, inovácie malých a stredných podnikov (MSP), počet patentových prihlášok, vývoz high-tech výrobkov, ako aj predaj inovačných výrobkov.


Komisia uviedla, že k zlepšeniu došlo v oblasti ľudských zdrojov, podnikových investícií do výskumu a vývoja, ako aj kvality vedy, no na posilnenie inovačného pokroku to nestačí.

V celkovom rebríčku je opäť inovačným lídrom Švédsko, nasleduje Dánsko, Fínsko a Nemecko. Najrýchlejšie napredujúcimi novátormi sú Malta, Lotyšsko, Bulharsko, Írsko, Veľká Británia a Poľsko.

V globálnom meradle EÚ stále zaostáva za USA, Japonskom a Južnou Kóreou. Slovensko, podobne ako aj susedné krajiny zo skupiny Vyšehradskej štvorky, patrí do skupiny "miernych novátorov". Do poslednej skupiny "skromných novátorov" patria tri krajiny - Bulharsko, Lotyšsko a Rumunsko.

Eurokomisár zodpovedný za výskum, inováciu a vedu Carlos Moedas v tejto súvislosti povedal, že EÚ na posilnenie svojej inovačnej schopnosti potrebuje viac investícií, ale zároveň aj zlepšenie podmienok a jednotný európsky trh s inovačnými výrobkami a službami.

EK naznačila, že v oblasti výskumu a inovácie bude kľúčový Európsky fond pre strategické investície (EFSI), najmä z hľadiska obnovenia úrovne financovania rizikového kapitálu spred obdobia krízy.

Komisia chce využiť tiež úniu kapitálových trhov a sprístupniť podnikom (najmä MSP) ešte viac financií. Dôležitú úlohu pri stimulácii investícií bude zohrávať aj posilnenie synergií medzi programom EÚ na financovanie výskumu Horizont 2020 a štrukturálnymi fondmi.

Novým nástrojom politickej podpory pomôže EK členským štátom reformovať vnútroštátne systémy výskumu a inovácie a dodať potrebnú finančnú páku na štart podnikovej inovácie.

Exekutíva EÚ zároveň podniká opatrenia na urýchlenie digitálnej transformácie priemyslu a vytvorenie podnikateľského prostredia, v ktorom budú inovačné podniky prosperovať – aj vďaka jednoduchej a cenovo dostupnej ochrane práv ich inovačného duševného vlastníctva.

Index krajín EÚ podľa inovačných výsledkov:

Novátorskí lídri: Dánsko, Fínsko, Nemecko a Švédsko.

Silní novátori: Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Rakúsko, Slovinsko a Spojené kráľovstvo.

Mierni novátori: Cyprus, Česko, Estónsko, Grécko, Chorvátsko, Litva, Maďarsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Španielsko a Taliansko.

Skromní novátori: Bulharsko, Lotyšsko a Rumunsko.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Hodinou otázok ukončili poslanci týždeň, do lavíc prídu v utorok
<< predchádzajúci článok
Senec rieši rozšírenie i modernizáciu čistiarne odpadových vôd