24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

EK už nemá námietky k Tichej a Kôprovej doline



BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) ukončila 14. apríla konanie voči Slovensku v kauze Tichá a Kôprová dolina. Oznámil to dnes na tlačovej besede SNS minister životného prostredia Ján Chrbet. Podľa ministra tak ...



Zdieľať
BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) ukončila 14. apríla konanie voči Slovensku v kauze Tichá a Kôprová dolina. Oznámil to dnes na tlačovej besede SNS minister životného prostredia Ján Chrbet. Podľa ministra tak potvrdila, že ťažba dreva a ďalšie opatrenia štátnej ochrany prírody a štátnych lesov po víchrici v novembri 2004 v Tatrách boli v poriadku. „Nedošlo vôbec k ohrozeniu biotopov, ako informovali mimovládne organizácie, ktoré dali podnet voči Slovenskej republike,“ uviedol minister. Vláda bude pokračovať v boji s lykožrútom, do Tichej a Kôprovej doliny už ale podľa ministra zasahovať zrejme nebude.


Chrbet tiež sľúbil, že nový zákon o ochrane prírody, ktorý vyžaduje náš záväzok voči právu EÚ, predloží vláde začiatkom mája. Nevedel však, kedy rezort pripraví zmenu pravidiel rozhodovania o stavbách s dopadom na životné prostredie. Musia to podľa neho posúdiť právnici. EK trvá na tom, aby sa samosprávy, občania a tretí sektor mohli opäť stať účastníkmi takýchto rozhodovaní, inak nám nemusia uvoľniť eurofondy na príslušné projekty. „Pozastavenie eurofondov určite nehrozí,“ ubezpečil Chrbet.

Minister životného prostredia znovu obhajoval predaj emisií bez dražby spoločnosti, o ktorej sa nedajú zistiť informácie a z internetovej stránky stiahla po vypuknutí kauzy emisie aj telefónne čísla. Chrbet tvrdí, že nepredávali emisie európskych kvót, ale svetových, kde ich je na trhu prebytok. „Nie je možné urobiť dražbu, keď nemáte burzu na dané emisie,“ uviedol. Zmluvu o predaji nezverejní, lebo je viazaný mlčanlivosťou. Podľa neho žiadny štát podmienky zmluvy nezverejňuje.

Štátny tajomník ministerstva vnútra Vladimír Čečot avizoval snahu vrátiť na Slovensko kultúrne dedičstvo, ktoré sa po Viedenskej arbitráži a zabratí južného Slovenska Maďarskom dostalo do MR. „SNS má ambíciu prostredníctvom aktov EÚ v blízkej budúcnosti sa postarať o to, aby toto kultúrne dedičstvo bolo na Slovensko vrátené,“ povedal Čečot. Chce, aby sa prostredníctvom inštitútu dobrých mravov všetci členovia EÚ zaviazali vrátiť to, čo im nepatrí. Očakáva, že nás podporia aj iné štáty únie. Čečot vysvetlil, že všetci by si mali vrátiť všetko. Pre SR a jej históriu sú dôležité všetky obrazy, sochy, ale aj dokumenty v štátnych či rodinných archívoch. Majú podľa SNS nevyčísliteľnú hodnotu pre skúmanie slovenskej štátotvornej histórie.

Ako predstaviteľ rezortu vnútra informoval, že polícia naďalej sleduje aktivity maďarského hnutia 64 žúp v SR, hoci na stredu avizovaný nábor vo Fiľakove sa nekonal. Dodal, že MV SR vlani dostalo štyri žiadosti na zaregistrovanie združení, usilujúcich o kultúrnu autonómiu 16 okresov na juhu SR. Povolilo jedno, následne ho rozpustilo, pretože začalo vyvíjať politickú činnosť. Ostatné nezaregistrovalo, pretože mali v programe popri kultúrnej autonómii vlastnú samosprávu, legislatívu, políciu, kontrolu nad bankami a pod.

Čečot na záver tlačovej besedy ponúkol novinárom CD s piesňou Domovina, ktoré nahral s Petrom Stašákom a tento týždeň jeho krstom predseda SNS Ján Slota odštartoval kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu. Tie budú 6. júna.

SITA

   Tlač    Pošli

https://www.24hod.sk/ek-uz-nema-namietky-k-tichej-a-koprovej-doline-cl75891.html