Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. októbra 2015

EK v októbri otvorila 29 právnych konaní voči členským štátom EÚ



Ilustračné foto, sídlo Európskej komisie



Zdieľať
Ilustračné foto, sídlo Európskej komisie Foto: TASR/AP
Brusel 22. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) vydala dnes svoj pravidelný mesačný balíček rozhodnutí o porušení právnych predpisov a právnych konaní proti členským štátom EÚ, ktoré nesplnili svoje povinnosti podľa platnej európskej legislatívy.


Októbrový balíček sa týka 16 členských štátov EÚ. Slovenská republika medzi nimi nie je. Ide spolu o 29 právnych konaní v štyroch oblastiach: energetika, životné prostredie, finančná stabilita, finančné služby a únia kapitálových trhov a nakoniec mobilita a doprava.

Rozhodnutia EK, ktoré sa týkajú uvedených odvetví a oblastí politiky EÚ, sa usilujú o zabezpečenie riadneho uplatňovania práva Únie v prospech občanov a podnikov.

Komisia oznámila, že uzatvára 53 prípadov, kde záležitosti s príslušnými členskými štátmi boli vyriešené, bez toho, aby exekutíva EÚ musela pokračovať v ďalšom právnom konaní.

Najviac konaní, päť prípadov, EK za október spustila voči Českej republike. ČR sa ocitla v skupine 11 krajín, ktoré musia zaistiť plné prevedenie smernice o energetickej účinnosti. Komisia žiada ČR, aby prevzala späť 20.000 ton nebezpečného odpadu (zmes kyslého dechtu z rafinácie ropy, uhoľného prachu a oxidu vápenatého), ktorý bol českým prevádzkovateľom v roku 2010 odoslaný do Katovíc, pričom Poľsko túto zásielku odmieta prijať.

EK sa rozhodla podať na Súdny dvor EÚ žalobu na Českú republiku, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko za neprebratie smernice o ozdravných postupoch a riešenie krízy bánk, čo má zaistiť bezpečnejšie a spoľahlivejšie fungovanie finančného sektora. V oblasti mobility EK bude žalovať ČR, Luxembursko a Portugalsko za to, že tieto krajiny na svojom území nezaviedli elektronické registre podnikov cestnej dopravy alebo že ich neprepojili s registrami ostatných členských štátov EÚ. V tejto oblasti Praha tiež čelí žalobe EK za to, že sa jej nepodarilo riadne implementovať smernicu o bezpečnosti železníc do vnútroštátnych predpisov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EÚ a Kuba podpíšu dohodu o spolupráci najskôr na budúci rok
<< predchádzajúci článok
Greenpeace nepovažuje ovocinárov za nepriateľov, diskusiu víta