Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. decembra 2007

EkoFond začína pomáhať



Skupina Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) začína intenzívne napĺňať politiku Európskej únie na podporu energetickej efektívnosti. Prostredníctvom neinvestičného fondu bude podporovať ...



Zdieľať
BRATISLAVA 10. decembra (WN/PR) - Skupina Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) začína intenzívne napĺňať politiku Európskej únie na podporu energetickej efektívnosti. Prostredníctvom neinvestičného fondu bude podporovať projekty zamerané na úsporu energií a zlepšenie kvality životného prostredia.


Programy na podporu energetickej efektívnosti patria medzi priority politiky Európskej únie. V súlade so Zelenou knihou Európskej komisie prijala Vláda SR *Akčný plán energetickej efektívnosti, ktorý má ambíciu dosiahnuť 3-percentnú úsporu energetickej spotreby v roku 2010. SPP sa ako významný hráč na slovenskom energetickom trhu rozhodol reagovať na celoeurópske snahy udržať spotrebu energie na efektívnej úrovni a inicioval činnosť fondu na podporu environmentálnych projektov. „Tento neinvestičný fond sa bude sústreďovať na pomoc pri realizácii projektov na úsporu energií, čím chceme prispieť k zníženiu vysokej energetickej náročnosti Slovenska,“ vysvetľuje Eva Guliková, správca EkoFondu.

„Založením ekofondu chceme inšpirovať ďalšie veľké spoločnosti k tomu, aby tiež aktívne začali riešiť svoj podiel na zlepšení životného prostredia a efektívne využívanie energií,“ zdôraznil predseda Správnej rady tohto neinvestičného fondu a predseda predstavenstva SPP, a. s. Philippe Boucly.

EkoFond pripravuje v súčasnosti stratégiu podpory projektov a grantov, na ktoré plánuje v roku 2008 zverejniť výzvy. V rámci projektov na úsporu energií sa bude EkoFond zameriavať na oblasť progresívnych technológií na zlepšenie parametrov energetickej efektívnosti (napr. kogenerácia, trigenerácia) a energetickej hospodárnosti budov najmä tých subjektov, ktoré sú financované z verejných zdrojov (napr. školské a zdravotnícke zariadenia).

Skupina SPP plánuje zabezpečiť zdroje na začiatok činnosti EkoFondu v sume minimálne 200 miliónov SKK.

*Akčný plán energetickej efektívnosti na roky 2008 až 2010 vypracovalo MH SR v nadväznosti na Koncepciu energetickej efektívnosti SR. Tá je súčasťou Stratégie energetickej bezpečnosti SR s výhľadom do roku 2030. Hlavným zámerom koncepcie je dosiahnuť postupné zníženie energetickej náročnosti Slovenska na úroveň Európskej únie. V dokumente nazvanom „Zelená kniha o energetickej efektívnosti“ si Európska komisia stanovila dlhodobý cieľ usporiť 20 % spotreby energie EÚ v porovnaní s prognózami na rok 2020.

Správca EkoFondu:
Eva Guliková

Správna rada EkoFondu:
predseda Správnej rady EkoFondu:
Philippe Boucly
členovia Správnej rady EkoFondu:
Stéphane Grit
Anton Novák
Irena Belohorská
Peter Foľvarský
František Vajs

Životopisy členov Správnej rady EkoFondu:

Philippe Boucly – predseda správnej rady
V roku 1972 promoval na École Polytechnique a v roku 1974 na Národnej vysokej škole banskej v Paríži. Počas svojej profesionálnej praxe sa venoval riadeniu rôznych aktivít a projektov. Pôsobil ako vo Výskumnej divízii Gaz de France, tak i v Medzinárodnej divízii Gaz de France, v ktorej od roku 1994 riadil spoluprácu s ruským Gazpromom a rozvoj projektov vo východnej Európe a SNŠ. V rámci aktivít v Medzinárodnej divízii Gaz de France bol predsedom predstavenstva ECOGAZu, dcérskej spoločnosti Gaz de France na rozvoj projektov zameraných na úspory energie a účinné využívanie zemného plynu. Od roku 2002 začal pôsobiť v predstavenstve SPP, a.s.. Od 1. júla 2007 je predsedom predstavenstva SPP, a. s.

Stéphane Grit – člen správnej rady
Absolvoval École Polytechnique a École nationale supérieure de l’aéronautique et de l’espace, kde sa špecializoval na aeronautiku a vesmír. Po niekoľkoročnej praxi vedúceho programu testovania letov začal pôsobiť ako vedúci divízie jadrového priemyslu na generálnom direktoriáte pre energetiku francúzskeho ministerstva hospodárstva, financií a priemyslu. Od roku 1998 do r. 2004 mal na starosti prípravu a realizáciu vládnej politiky v jadrovej oblasti. V roku 2004 vstúpil do Gaz de France ako člen prevádzkovateľa distribučnej siete pre oblasť Britanny. Od mája 2007 je členom a od 1. júla 2007 predsedom predstavenstva spoločnosti SPP - distribúcia, a. s.

Anton Novák – člen správnej rady
Po ukončení štúdia na Právnickej fakulte UK v Bratislave absolvoval rigoróznu skúšku z medzinárodného práva (1983) a 1. atestáciu - sudcovskú skúšku na Ministerstve spravodlivosti SR (1988). Bol právnym poradcom Úradu vlády SR (1990), prvým podpredsedom Protimonopolného úradu SR (1990-1991). Od roku 1992 pôsobí ako advokát Slovenskej advokátskej komory s hlavným zameraním na obchodné, firemné a protimonopolné právo. Od 9. februára 2007 je podpredsedom Predstavenstva SPP, a. s.

Irena Belohorská - člen správnej rady
Po absolvovaní vysokoškolského štúdia zameraného na medicínu pracovala v Národnom onkologickom ústave. V rokoch 1992-1993 viedla v pozícii riaditeľky Fakultnú nemocnicu. Na základe svojich skúseností poslankyne federálneho zhromaždenia ČSFR a neskôr poslankyne NR SR pôsobila aj vo vládnych štruktúrach. V rokoch 1993 - 1994 bola štátnou tajomníčkou a neskôr i ministerkou zdravotníctva. Od roku 2004 je poslankyňou Európskeho parlamentu, kde sa aktívne zapája do práce niekoľkých výborov, o. i. výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a ochranu spotrebiteľa. V roku 2007 sa stala podpredsedníčkou parlamentného zhromaždenia EÚ a krajín Latinskej Ameriky - EUROLAT.

Peter Foľvarský – člen správnej rady
Po absolvovaní Ekonomickej univerzity v Bratislave ukončil aj štúdium na Moskovskom inštitúte medzinárodných vzťahov. Následne sa venoval aktivitám zameraným na Európsku integráciu bývalého ČSFR a po rozdelení republiky i integráciu samostatného Slovenska. V rokoch 1997 -2006 pracoval vo Švajčiarsku v oblasti environmentálnej politiky a v oblasti rozvoja systémov zameraných na zvýšenie kvality ovzdušia. Od roku 2006 v rámci SR naďalej pracuje v oblasti environmentálnych projektov, ktoré sa zaoberajú prípravou systémov na zvýšenie efektívnosti ochrany a kvality ovzdušia.

František Vajs – člen správnej rady
V roku 1975 ukončil štúdium na Vysokej škole ekonomickej v Bratislave. Počas svojej profesionálnej praxe pôsobil na niekoľkých vedúcich pozíciách, napr. ekonomicko-obchodný námestník riaditeľa Okresného stavebného podniku v Banskej Bystrici, vedúci odboru prevádzky a investícií Univerzity Mateja Bella, a i. Od roku 2006 riadi odbor financií a rozpočtu Banskobystrického samosprávneho kraja.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Rozsudok v kauze krádeže motocyklov z policajnej garáže
<< predchádzajúci článok
Oživený Brit bol podvodník