Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. októbra 2010

Ekologická katastrofa v Maďarsku, 2 mŕtviNajmenej dvaja ľudia zahynuli, dvaja sú nezvestní a ďalších asi 60 utrpelo zranenia pri ...Zdieľať
kolontar Jedovaté červenkasté bahno zaplavilo viacero obcí v okolí mesta Ajka v Maďarsku.

ZDROJ: nol.hu/
BUDAPEŠŤ 4. októbra (WEBNOVINY) - Najmenej dvaja ľudia zahynuli, dvaja sú nezvestní a ďalších asi 60 utrpelo zranenia pri nešťastí na západe Maďarska, kde v pondelok pretiekla nádrž s bahnistým odpadom z miestnej hlinikárne. Jedovaté červenkasté bahno zaplavilo viacero obcí v okolí mesta Ajka, kde sa nádrž nachádza. O dvoch potvrdených obetiach nešťastia, ako aj o tom, že ďalší dvaja ľudia sú stále nezvestní, informoval maďarský minister vnútra Sándor Pintér, ktorý je už na mieste činu.

Spomedzi 60 zranených, ktorí pri kontakte s jedovatou látkou utrpeli popáleniny, je 8 až 10 vo vážnom stave, informuje agentúra MTI s odvolaním sa na zdravotníkov.

Na náprave situácie pracujú desiatky záchranárov aj vojakov, nad postihnutou oblasťou lieta prieskumný vrtuľník, ktorého osadenstvo vyhodnocuje, na ktorých miestach je potrebné zasiahnuť. V Kolontári, najviac postihnutej obci, museli požiarnici evakuovať deti zo školy, pretože jedovaté bahno zaplavilo všetky okolité cesty aj koľaje a mesto je tak pozemnou dopravou neprístupné. Látka okrem toho poškodila aj miestny plynovod, informuje MTI.

Vláda odporúča ľuďom, ktorí sa dostanú do kontaktu s jedovatou látkou, aby si postihnuté miesto vyumývali čo najväčším množstvom vody.


SITA/AP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
STV kolaps nehrozí, ale situácia nie je ružová
<< predchádzajúci článok
V kauze vraždy poštárky obaja manželia zatĺkajú

Ekologická katastrofa v Maďarsku, 2 mŕtvi - diskusné fórum čitateľov