Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Technika

14. apríla 2017

Elon Musk predstaví v septembri prvý model elektrického nákladiaka


Tagy: Elon Musk

Elon Musk, šéf Tesly.Zdieľať
Elon Musk, šéf Tesly. Foto: TASR/AP Photo
 
Palo Alto 14. apríla (TASR) - Americká automobilka Tesla predstaví verejnosti prvý model nákladného auta na elektrický pohon už v septembri tohto roku. Vo štvrtok (13.4.) o tom informoval majiteľ firmy Elon Musk. K udalosti malo pôvodne dôjsť o niekoľko mesiacov neskôr. Podnikateľ na Twitteri tiež uviedol, že o 18 až 24 mesiacov ukáže budúcim zákazníkom aj prvý elektrický pick-up.


Musk v polovici minulého roka publikoval Master Plan 2, ktorý obsahoval jeho nové strategické vývojové a realizačné ciele. Uviedol v ňom, že začne vyrábať aj elektrické nákladné autá a autobusy. Pred rokom boli oba dopravné prostriedky len v úvodnej fáze vývoja. Teraz Musk napísal, že „tím podal neuveriteľne dobrý výkon“.

V dlhodobom cieli si vytýčil úlohu vyvinúť paletu robotických automobilov, ktoré budú revolucionalizovať dopravu osôb.

V prvom strategickom programe, ktorý Musk vypracoval pred desiatimi rokmi, mal za úlohu vybudovať automobilku, ktorá za prístupné ceny bude predávať autá na elektrický pohon. Jeho podstatnú časť už zrealizoval. V septembri sa začne sériová výroba modelu 3. Vozidlá sa budú predávať po 35.000 USD (32.925 eur), čo je cena dostupná priemerným Američanom. Na model už dostala Tesla stovky tisíc predbežných objednávok.

Akcie Tesly od svojho založenia v roku 2003 sústavne rastú. Trhovou hodnotou je firma cennejšia ako automobilka Ford a minulý týždeň dokonca raz predstihla už aj General Motors (GM). Tesla vyrobila vlani 76.000 elektromobilov, kým GM dodal na trh 10 miliónov vozidiel. Tesla počas svojej existencie ešte ani raz neskončila ročné hospodárenie so ziskom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Tagy: Elon Musk
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Etnologička Beňušková: Šibanie si muži obľúbili vo všetkých regiónoch
<< predchádzajúci článok
Rusko odstúpilo z Veľkej ceny Eurovízie

Elon Musk predstaví v septembri prvý model elektrického nákladiaka - diskusné fórum čitateľov