Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

04. novembra 2014

Emil Bačík bol maliarom klaunov, žien a kytíc



Obraz Emila Bačíka Klaun



Zdieľať
Obraz Emila Bačíka Klaun Foto: art-galeria.sk
Obraz Emila Bačíka Klaun. Foto: art-galeria.sk
Bratislava 4. novembra (TASR) - Akademický maliar, grafik a pedagóg Emil Bačík zomrel presne pred 15 rokmi.


Slovenský umelec na seba upozornil svojimi majstrovsky maľovanými klaunmi, dnes veľmi vzácnymi na trhu s umením. "Hodiny a hodiny som vedel prestáť pri cirkuse a ešte sa nič nedialo. Miloval som cirkus pre všetko, čo v ňom bolo," priznal Bačík. Za mnohé svoje diela získal viaceré ocenenia. Aktívne sa angažoval v organizácii výtvarného života ako člen viacerých umeleckých komisií.

Emil Bačík sa narodil 4. mája 1929 v Piešťanoch. V rokoch 1945-1948 študoval na Štátnej grafickej škole v českej Prahe a v rokoch 1948-1950 na pražskej Vysokej škole umeleckého priemyslu u profesora Antonína Pelca. Po absolutóriu sa usadil v Bratislave, kde ako pedagóg pôsobil na Škole umeleckého priemyslu a na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského (UK). Popri pedagogickej činnosti sa venoval vlastnej tvorbe, ktorá ho zaradila medzi veľké zjavy slovenského výtvarného prejavu.

Celoživotné maliarske dielo Emila Bačíka je rozsiahle a hodnotné. Jeho tvorbu možno rozdeliť do jednotlivých vývinových etáp a oblastí, ku ktorým umelec inklinoval. Popri skvelej maliarskej a kresliarskej práci sa venoval tiež voľnej grafickej tvorbe. Bol uznávaným ilustrátorom a úpravcom kníh, vyhľadávaným tvorcom plagátov a značiek pre rôzne podujatia a organizácie, za čo získal celý rad vydavateľských pôct i celoštátnych ocenení v súťažiach o najkrajší edičný produkt. Inšpiráciu našiel Bačík v milovanom prostredí cirkusu.

"Cirkus a jeho manéž ma priťahovali ako magnet. Nikdy ma nesklamal, skôr naopak, každý bol iný. Aj keď sme ako deti mali vždy hlboko do vreciek, nemali sme na vstupné a na večerných predstaveniach sme sa ako deti nemohli zúčastňovať, živili sme svoju predstavu o tom, ako to tam môže vyzerať...", vyznal sa umelec. Svojimi maľbami klaunov a cirkusantov priniesol do umenia fantáziu cirkusového prostredia. Dokonale poznal jarmok centrálneho trhoviska v Bratislave vo všetkých ročných i denných obdobiach, pričom jeho nostalgickú atmosféru zakaždým vierohodne preniesol na maliarske plátno.

Druhou najvýraznejšou inšpiráciou Emila Bačíka bola žena. Čaro ženského pôvabu zachytával maľbami tvorenými temperou, pastelom, akvarelom alebo ich kombinovaním. Zo spomienok na detstvo, prírodu a slovenskú dedinu vychádzajú umelcove diela zachytávajúce krajinky, zátišia a kytice.

"Milovník sveta cirkusov" sa ako člen Zväzu slovenských výtvarných umelcov pravidelne zúčastňoval na členských prehliadkach výtvarnej tvorby, ako aj na prezentáciách slovenského výtvarného umenia v Prahe (Česko), vo Viedni (Rakúsko), v Berlíne (Nemecko), Štokholme (Švédsko), Kodani (Dánsko), Helsinkách (Fínsko) či v Moskve (Rusko).

Emil Bačík zomrel 4. novembra 1999 v Bratislave. Hold umelcovmu prínosu do slovenskej a európskej kultúry vzdala v máji roku 2002 Slovenská pošta vydaním známky s reprodukciou jeho obrazu Klaun s trúbkou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mesiac fotografie sa bude venovať aj propagande pred '89
<< predchádzajúci článok
Živena prežila časť 19. storočia, dve svetové vojny, aj komunistov