Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. októbra 2018

Emília Rigová je laureátom Ceny Oskára Čepana



Na snímke laureátka Ceny Oskára Čepana 2018 Emília Rigová.



Zdieľať
Na snímke laureátka Ceny Oskára Čepana 2018 Emília Rigová. Foto: TASR - Dano Veselský
Bratislava 26. októbra (TASR) – Laureátom tohtoročnej Ceny Oskára Čepana (COČ) je výtvarníčka Emília Rigová. Cenu si prevzala na štvrtkovom vyhodnotení súťaže v Bratislave. Získala finančnú odmenu v hodnote 3000 eur, dvojmesačný rezidenčný pobyt v Residency Unlimited v New Yorku a možnosť samostatnej výstavy po návrate.


O jej víťazstve v 23. ročníku súťaže slovenských vizuálnych umelcov do 40 rokov rozhodla medzinárodná komisia na čele s vedúcim kurátorom Múzea moderného umenia vo Viedni (mumok) Rainerom Fuchsom. Ďalší členovia komisie sú Michal Novotný, Kiki Petratou a Lora Sariaslan.

"Rigovej prístup k tvorbe je jednoznačne genderový. Skúma priepustnosť hraníc ľudskej identity, kriticky nahliada na stereotypy spojené nielen s vnímaním svojho rómskeho pôvodu, ale aj s globálnym fungovaním narácií v kultúre a umení vôbec. Prostredníctvom umenia reflektuje a háji mechanizmy slobody identity, obzvlášť v čase globálnych neistôt a politík strachu. Používajúc svoje umenie ako nástroj osobných a sociálnych pozícií stavia na mnohonásobných identitách, ponúka politický a globálny diskurz o problematikách inakosti. V jej mnohovrstevnej umeleckej pozícii sme rozpoznali potenciál," uvádza komisia v zdôvodnení.

Emília Rigová (1980) žije v rodnej Trnave a striedavo v Banskej Bystrici. V tvorbe vizuálne aj kurátorsky a publicisticky skúma problematiku dynamiky potláčania etnických či sexuálnych menšín v dejinách a v súčasnosti. Zaujíma ju manipulácia väčšinového diskurzu a skresľovanie kolektívnej pamäte, venuje sa aj téme rómskeho holokaustu. Zo svojej špecifickej ženskej pozície vedome nastavuje zrkadlo spoločnosti formou digitálne manipulovaných obrazov, objektov, videí a performancií, ktoré sú neraz fyzicko-mentálnymi skúsenosťami aj za cenu bolestivého testovania vlastnej duševnej a telesnej výdrže.

To prezentuje na výstave v priestoroch bývalého obchodného domu Dunaj v centre Bratislavy. Tam aj ďalší finalisti súťaže COČ Lucie Mičíková, Adam Novota a Boris Sirka už tri týždne majú svoje súťažné projekty, ktoré hodnotila porota. Ich výstava potrvá do 26. októbra.

COČ vznikla v roku 1996, účasť v nej nie je obmedzená konkrétnym výtvarným médiom. Projekt realizuje od roku 2001 Nadácia – Centrum súčasného umenia, od roku 2016 v spolupráci s Residency Unlimited, Trust for Mutual Understanding a s finančnou podporou Fondu na podporu umenia. Od roku 2018 je spoluorganizátorom platforma pre podporu umenia Collective. Cena je súčasťou medzinárodnej siete ocenení YVAA – Young Visual Artists Awards organizovaných v krajinách strednej a východnej Európy. Oskár Čepan (1925-1992) bol literárnym vedcom, výtvarným teoretikom a kritikom, umelcom, archeológom a paleontológom.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Google prepustil za posledné roky 48 ľudí kvôli sexuálnemu obťažovaniu
<< predchádzajúci článok
10 dôvodov, pre ktoré si nový Huawei Mate 20 Pro zamilujete