Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. decembra 2014

EnBW žaluje nemeckú vládu pre moratórium na atómové elektrárne



Viac než tri roky po vystúpení Nemecka z jadrovej energetiky sa energetická spoločnosť EnBW obrátila na súd. Od spolkovej vlády žiada odškodné za trojmesačné odstavenie ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR
Karlsruhe 23. decembra (TASR) - Viac než tri roky po vystúpení Nemecka z jadrovej energetiky sa energetická spoločnosť EnBW obrátila na súd. Od spolkovej vlády žiada odškodné za trojmesačné odstavenie jadrových elektrární Neckarwestheim 1 a Philippsburg 1. Informoval o tom denník Handelsblatt.


EnBW sa chce vyhnúť blížiacej sa premlčacej lehote, pre ktorú by mohol prísť o sumu v rádoch stoviek miliónov eur. Koncern sa preto už na budúci týždeň obráti na súd v Bonne so žalobou proti vláde a spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. EnBW je tak po gigantoch E.ON a RWE treťou nemeckou energetickou spoločnosťou, ktorá žiada odškodné za odstavenie reaktorov.

Nemecká vláda v marci 2011 v dôsledku katastrofy v japonskej elektrárni Fukušima vyhlásila atómové moratórium. Dočasné odstavenie reaktorov napokon v lete rovnakého roka vyústilo do rozhodnutia o definitívnom vystúpení Nemecka z jadrovej energetiky. Proti tomuto rozhodnutiu sa však EnBW na rozdiel od spoločností E.ON, RWE či Vattenfall nebráni. O tom, či tri koncerny napokon dostanú aj toto odškodnenie, musí rozhodnúť nemecký ústavný súd.

Všetky žalujúce firmy označujú dočasné odstavenie elektrární za unáhlený "výstrel od boka". Ako prvý žaloval vládu RWE a medzičasom viaceré súdy potvrdili, že vláda nedostatočne prihliadla na jeho argumenty. Krátko po ňom podal žalobu E.ON a teraz prišiel na rad aj EnBW.

EnBW tvrdí, že koná v záujme svojich akcionárov, medzi ktorými je aj Bádensko-Württembersko. Spolková krajina má v podniku podiel zhruba 47 %. Hoci krajinský minister životného prostredia Franz Untersteller uznáva právo EnBW žiadať odškodné súdnou cestou, jeho postup tri roky po moratóriu označil za prekvapujúci. Dočasné odstavenie oboch reaktorov však považuje za "tvrdú, ale správnu reakciu na katastrofu vo Fukušime".








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ani na Štedrý deň nedostaneme pod stromček teploty pod bodom mrazu
<< predchádzajúci článok
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov kritizoval ukrajinskú vládu