Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. augusta 2010

Energetická infraštruktúra V4 by sa mala prepájať



Spolupráca Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska nielen pri prepojení plynových či elektrických sietí, ale aj pri vyjednávaní cien zemného plynu, by bola v záujme krajín vyšehradského ...



Zdieľať
energeticka bezpecnost v4 Foto: SAC BRATISLAVA 2. augusta (WBN/PR) - Spolupráca Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska nielen pri prepojení plynových či elektrických sietí, ale aj pri vyjednávaní cien zemného plynu, by bola v záujme krajín vyšehradského regiónu a mohla by viesť k nižším cenám plynu. Vyplýva to z najnovšej analýzy, ktorú dnes zverejnila Slovenská atlantická komisia.


Podľa dokumentu, ktorý vypracovala spoločná expertná skupina, by budovanie fyzickej infraštruktúry a lepšia spolupráca pomohla fungovaniu jednotného regionálneho trhu s energiami. Malo by ísť najmä o severo – južné prepojenie plynových sietí, ktoré by zlepšilo bezpečnosť dodávok a zároveň sprístupnilo spotové trhy a alternatívne zdroje dodávok.

Jedným z odporúčaní pre vlády štyroch vyšehradských krajín je tiež posilnenie výskumu a vývoja v oblasti energetiky. Pozornosť by sa napríklad mohla venovať výskumu čistých technológií využitia uhlia, ktorého ma región prebytok, či výskumu biomasy a biopalív.

Dokument vypracovala expertná skupina a množstvo externých spolupracovníkov v rámci projektu Visegrad Security Cooperation Initiative (VSCI). Jeho cieľom bola identifikácia zdieľaných bezpečnostných a obranných záujmov krajín V4 a analýza možných nástrojov ich spoločnej realizácie.

Výsledkom niekoľkomesačnej práce dvoch expertných skupín (transatlantická bezpečnosť, energetická bezpečnosť) je dvojica analytických dokumentov s odporúčaniami. Andrej Nosko, Anita Orbán, Wojciech Paczyński a Jakub Jaroš, ktorí sú autormi dokumentu o energetickej bezpečnosti, sa na jeho záverečnej podobe dohodli v piatok v Bratislave.

Projekt, ktorý zorganizovala Slovenská atlantická komisia spolu so svojimi partnermi v Českej republike (Jagello 2000), Maďarsku (Medzinárodné centrum pre demokratickú tranzíciu) a Poľsku (Euroatlantická asociácia), bol finančne podporený z prostriedkov medzivládneho Medzinárodného vyšehradského fondu.

Slovenská atlantická komisia

Link na dokument:
http://www.ata-sac.org/subory/file/VSCI_Energy_Security.pdf

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dlhší spánok nenahradí jeho týždenný nedostatok
<< predchádzajúci článok
V Taliansku vybudujú továreň na slnečné panely