Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. decembra 2019

Envirorezort chce predstaviť návrh na vyhlásenie Pralesov v SRIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta
Bratislava 4. decembra (TASR) - Návrh na vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska plánuje Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR predstaviť čo najskôr. Mal by pokryť všetky vzácne lokality, pralesy, pralesovité zvyšky aj zachovalé prirodzené lesy. TASR to povedal hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.


Svetový fond na ochranu prírody (WWF) Slovensko aj občianske združenie (OZ) Prales sa dlhodobo snažia o vyhlásenie prírodnej rezervácie Pralesy Slovenska, zatiaľ však neúspešne, uvádzajú ochrancovia.

Od roku 2009 až do roku 2015 prebiehalo mapovanie slovenských pralesov. Podľa Mariána Jasíka z OZ Prales sa na Slovensku zachovalo 10.180 hektárov pralesov a pralesových zvyškov.

"Pri príprave návrhu je kľúčová rozloha, ktorá bude dostatočná pre zaistenie adekvátnej výmery vzhľadom na vzácnosť lokalít, ktorým chceme týmto zabezpečiť dostatočnú ochranu," uviedol Ferenčák.

Dohodu na návrh rezervácie sa nedarí dosiahnuť so štátnym podnikom Lesy SR. Vedúci odboru komunikácie Lesov SR Pavel Machava poznamenal, že podnik od začiatku vítal snahu o vyhlásenie rezervácie a od roku 2007 neťažil v daných lokalitách. "Návrh, ktorý bol predložený v roku 2007, však obsahoval značné rozpory v textovej a mapovej časti. Tieto rozpory sa podarilo prekonať až po 12 rokoch," skonštatovali ochrancovia.

Výsledkom rokovania bol v roku 2007 sľub, že lesníci nebudú v lokalitách nijako zasahovať. "Rokovania o právnej ochrane sa odvtedy výrazne neposunuli," hovorí Jasík.

WWF, OZ Prales aj rezort životného prostredia súhlasia, že zrušenie povinného odvodu pre Lesy SR vo výške päť miliónov eur by malo viesť k ochrane pralesov a zmenám v lesníckom sektore. "Máme za to, že dané podmienky odstraňujú viaceré pravidelne spomínané výhrady štátnych lesov a teda cesta k dohode by nemala byť z ich strany problematická," podotkol Ferenčák.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novinári z Česka spoznávali v rámci infocesty Prešovský kraj
<< predchádzajúci článok
BILLA má lacnejšie slovenské výrobky už teraz

Envirorezort chce predstaviť návrh na vyhlásenie Pralesov v SR - diskusné fórum čitateľov