Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. októbra 2019

Envirorezort: Na odstrel medveďa bolo podaných 26 žiadostíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa
Bratislava 8. októbra (TASR) - V roku 2019 bolo na Slovensku zatiaľ podaných 26 žiadostí na odstrel medveďa. Ide o žiadosti o povolenie výnimky z druhovej ochrany. TASR o tom informoval hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Tomáš Ferenčák.


"V tomto roku ministerstvo nevydalo rozhodnutie, ktorým by bola povolená výnimka z druhovej ochrany za účelom usmrtenia," uviedol Ferenčák.

V meste Vysoké Tatry zaznamenali zvýšený pohyb medveďov. Počas tohto roka zaregistrovali v meste už 700 hlásení o prítomnosti medveďov v blízkosti obydlí, čo je v porovnaní s minulým rokom takmer 100-percentný nárast. Primátor Ján Mokoš tiež upozornil, že medvede sa pohybujú už aj mimo kontajnerových stojísk.

Mesto okrem iného žiada aj o reguláciu ich populácie a tvrdí, že medvede sú na území Tatranského národného parku premnožené a strácajú plachosť. Pre problémy s medveďmi mesto v roku 2016 vyhlásilo aj mimoriadnu situáciu, túto možnosť zvažuje i teraz. „Na Slovensku už boli v minulosti odstrely povolené a následne aj zrealizované, no situácia sa zásadne nezmenila,“ skonštatoval Ferenčák.

Zároveň dodal, že v septembri tohto roka sa začal zber vzoriek trusu medveďa hnedého, ktoré budú následne podrobené analýzam DNA. Uskutoční sa tak na celom území Slovenska v rámci schváleného projektu Operačného programu Kvalita životného prostredia. Na základe výsledkov bude podľa rezortu možné stanoviť aktuálnu veľkosť populácie tohto druhu a porovnať s výsledkami z predošlého sčítania. To sa uskutočnilo v rokoch 2013 - 2014.

„Vo všeobecnosti treba povedať, že medveď hnedý je chránený našou aj európskou legislatívou. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny ministerstvo v odôvodnených prípadoch rozhoduje o povolení výnimky. Každú žiadosť pritom posudzuje individuálne a na základe odborného stanoviska Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR a ďalších vyjadrení združení, ktoré sú súčasťou konania,“ ozrejmil Ferenčák s tým, že odlov medveďa je možný aj na základe rozhodnutia zásahového tímu ŠOP SR.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poliak núkal marihuanu 13-ročnému dieťaťu
<< predchádzajúci článok
PREZIDENTKA PODPORUJE ZRIADENIE PARLAMENTNÉHO KONTROLNÉHO VÝBORU

Envirorezort: Na odstrel medveďa bolo podaných 26 žiadostí - diskusné fórum čitateľov