Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. apríla 2019

EP prijal konečné znenie smernice o otcovskej a rodičovskej dovolenke



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 4. apríla (TASR) - Európsky parlament (EP) vo štvrtok schválil konečné znenie smernice EÚ, ktorá okrem iného zavádza minimálnu dĺžku otcovskej a neprenosnej rodičovskej dovolenky v celej Únii.


Za smernicu, na ktorej znení sa už poslanci neformálne dohodli s ministrami členských štátov (Rada EÚ), sa vyslovilo 490 členov EP, 82 hlasovalo proti a 48 sa zdržalo hlasovania. Ide o právny dokument, ktorý definuje minimálne požiadavky záväzné pre všetky krajiny EÚ.

Nová právna úprava, reagujúc na spoločenské zmeny, by mala umožniť otcom intenzívnejšie sa zapojiť do rodinného života a matkám skorší návrat do práce. Smernica by tiež mala prispieť k zrovnoprávneniu žien na pracovisku.

Nová legislatíva ukladá členským štátom prijať nasledovné právne predpisy:

- právo na minimálne 10 pracovných dní otcovskej dovolenky v období po narodení dieťaťa (platená minimálne na úrovni nemocenskej dávky) a pokiaľ to vnútroštátna legislatíva danej krajiny umožňuje, aj pre rovnocenných druhých rodičov;

- právo na dva mesiace neprenosnej platenej rodičovskej dovolenky, ktoré by malo rodinám vytvoriť vhodné podmienky na vyváženejšie rozdelenie starostlivosti o dieťa;

- právo na primeranú výšku príspevku počas minimálneho neprenosného obdobia rodičovskej dovolenky, ktorá by mala brať do úvahy stratu príjmu domácnosti a umožniť jej lepšie platenému členovi, ktorým je nezriedka muž, jej reálne využitie;

- právo na päť dní opatrovateľskej dovolenky ročne pre zamestnancov poskytujúcich osobnú opateru rodinnému príslušníkovi alebo osobe žijúcej v spoločnej domácnosti, ktorá ju potrebuje z vážneho zdravotného alebo s vekom súvisiaceho dôvodu.


Schválený text zdôrazňuje, že ide o minimálnu harmonizáciu, čiže členské štáty so štedrejšími systémami rodičovskej dovolenky nemusia znižovať svoje štandardy.

Pracujúci rodičia a opatrovatelia by mali mať právo požiadať zamestnávateľa o úpravu rozvrhnutia svojho pracovného času a pokiaľ je to možné aj s využitím inštitútov práce na diaľku či flexibilného pracovného času. Zamestnávatelia by pri posudzovaní žiadostí o flexibilnú organizáciu práce mali podľa EP zohľadňovať okrem vlastných zdrojov a prevádzkových kapacít aj potreby rodičov detí so zdravotným postihnutím alebo dlhodobou chorobou, či potreby osamelých rodičov.

Spravodajca pre túto smernicu, maltský poslanec David Casa upozornil, že ide o právnu úpravu, ktorá investuje do väčšej rovnosti žien a mužov a lepšieho rozdelenia zodpovednosti. "Ženy trpia nedostatkom rovnosti, ktorá vedie k rozdielom v platoch a dôchodkoch. Teraz budú mať podporu pre vstup na trh práce a dosiahnutie svojho plného potenciálu a otcovia budú zohrávať väčšiu úlohu pri výchove svojich detí," opísal situáciu. Dodal, že nová smernica prináša výhody aj členom rodiny, ktorí sa starajú o staršiu generáciu a "je dobrá pre mužov, ženy, rodiny a ekonomiku".

Smernica vstúpi do platnosti dvadsať dní po jej zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať následne tri roky na transponovanie jej ustanovení do svojich vnútroštátnych predpisov.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Premiér: Považujem za potrebné zdôrazňovať varujúci odkaz vojny
<< predchádzajúci článok
Colníci v Hongkongu zaistili kokaín za vyše 11 miliónov eur