Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. marca 2019

EP prijal kritické uznesenie o situácii na Slovensku a na Malte



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg/Bratislava 28. marca (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok v Štrasburgu schválili správu o situácii na Slovensku a na Malte. Vyjadrili v nej poľutovanie nad vážnymi nedostatkami v oblasti právneho štátu na Malte a na Slovensku, a tiež varovali pred rastúcimi hrozbami pre novinárov v celej Európskej únii.


Za prijatie uznesenia, ktoré zhrnulo závery monitorovacej skupiny zriadenej v rámci Výboru EP pre občianske slobody, aby sledovala situáciu v oblasti právneho štátu v EÚ, najmä na Malte a na Slovensku, hlasovalo 398 poslancov, proti bolo 85 a zdržalo sa 69 zo 751-členného zákonodarného zboru EÚ. Monitorovacia skupina EP bola vytvorená v nadväznosti na vraždy novinárov Daphne Caruanovej Galiziovej a Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Parlament odsúdil "nepretržité úsilie rastúceho počtu vlád členských štátov EÚ o oslabenie právneho štátu, rozdelenie právomocí a nezávislosť súdnictva". V prijatom texte sa zdôrazňuje, že atentáty na Caruanovú Galiziovú na Malte a na Kuciaka a Kušnírovú na Slovensku, ako aj vražda bulharskej novinárky Viktorie Marinovovej mali vplyv na novinárov v celej EÚ. Poslanci pripomenuli, že demokracia založená na právnom štáte nemôže fungovať bez silných a nezávislých médií.

V prípade Slovenska europoslanci privítali obvinenia proti údajnému objednávateľovi vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a vyzvali na pokračovanie vyšetrovania na národnej i medzinárodnej úrovni všetkými dostupnými prostriedkami. "Všetky aspekty prípadu by sa mali v plnej miere preskúmať vrátane prípadných politických väzieb na trestné činy," uvádza sa v správe EP.

Uznesenie vyjadrilo znepokojenie členov EP nad obvineniami z korupcie, konfliktu záujmov a beztrestnosti týkajúcich sa najvyšších kruhov moci na Slovensku. Prostredníctvom schválenej správy europoslanci varujú pred politizáciou a nedostatočnou transparentnosťou vo výberových a menovacích procesoch, napríklad v pozícii prezidenta Policajného zboru SR.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Po obvinení Mariana K. z vraždy sa musia zopakovať viaceré úkony
<< predchádzajúci článok
Trump vyzval OPEC zvýšiť produkciu, ceny ropy klesli o vyše dolár