Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. septembra 2006

EP schválil uznesenie o spoločnej imigračnej politike



Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok schválili pomerom hlasov 295 za a 271 proti uznesenie skupín PES, ALDE, GUE a Zelených o spoločnej imigračnej politike EÚ, informoval tlačový odbor ...



Zdieľať

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok schválili pomerom hlasov 295 za a 271 proti uznesenie skupín PES, ALDE, GUE a Zelených o spoločnej imigračnej politike EÚ, informoval tlačový odbor EP. Hlasovania sa zdržalo 14 poslancov. Text uznesenia uvádza, že zvýšená migrácia je globálnym javom s mnohými príčinami a dôsledkami, ktorý si vyžaduje vyvážený, globálny a ucelený prístup.

Politická skupina Európskej ľudovej strany (EPP-ED) navrhla vlastné uznesenie, ktoré však plénum zamietlo.

Uznesenie uvádza, že "ani 7 rokov po prijatí Tamperského programu nemá Európska únia koherentnú imigračnú politiku“, najmä v oblasti legálneho prisťahovalectva a návratu osôb, čo je potrebné zmeniť. Parlament preto vyzýva Radu, aby zabezpečila prijatie tzv. "smernice o návratoch“ a prehodnotila tiež využívanie princípu jednomyseľnosti a konzultačného postupu rozhodovania vo všetkých otázkach, ktoré sa týkajú legálneho prisťahovalectva.

Poslanci v texte uznávajú, že pri neexistencii spoločnej imigračnej politiky EÚ majú členské štáty rôzne prístupy k problému státisícov nelegálnych prisťahovalcov, vyjadrujú však presvedčenie, že "masová regulácia“ otázky nelegálnych prisťahovalcov nie je riešením z dlhodobého hľadiska.

EP zároveň vyzval Európsku komisiu, aby čo najskôr vyvinula iniciatívu s cieľom zrevidovať nariadenie Dublin II, tým, že spochybní jeho podstatu, konkrétne to, že členský štát zodpovedný za vybavenie žiadosti o azyl je prvou krajinou, do ktorej sa žiadatelia dostanú. To totiž podľa poslancov neúnosne zaťažuje krajiny na juhu a východe EÚ, a preto žiadajú zavedenie spravodlivého mechanizmu na rozdelenie zodpovedností medzi členské štáty.

Poslanci taktiež vyzvali komisiu, aby do nových fondov na obdobie rokov 2007 – 2013 zahrnula "núdzový mechanizmus“, ktorý umožní poskytovanie finančnej pomoci v núdzových situáciách a aby uvoľnila väčší objem finančných prostriedkov pre mimovládne organizácie pracujúce v teréne, ktoré poskytujú dôležitú pomoc prisťahovalcom v núdzi. Rozdeľovanie zodpovednosti a finančného zaťaženia medzi členské štáty musí byť podľa parlamentu neoddeliteľnou súčasťou imigračnej politiky EÚ, ako aj jej spoločného azylového systému.

SITA, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Brusel uvažuje o ekonomických sankciách proti Bielorusku
<< predchádzajúci článok
Štát od budúceho roka zvýhodní hypotekárne úvery