Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. decembra 2015

EP žiada monitorovanie Maďarska pre ohrozovanie zásad právneho štátu



Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán.



Zdieľať
Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR
Brusel/Budapešť 16. decembra (TASR) - Európska únia by mala okamžite začať s monitorovaním hrozieb voči demokracii, právnemu štátu a základným právam v Maďarsku. Vyplýva to z uznesenia, ktoré dnes schválil Európsky parlament (EP). TASR o tom informovalo Tlačové oddelenie EP.


Opatrenia prijaté v uplynulých rokoch maďarskou vládou viedli podľa poslancov k prudkému systémovému zhoršeniu situácie v krajine, ktoré by v prípade, že Európska komisia (EK) nezasiahne, mohlo negatívne ovplyvniť vývoj aj v ďalších členských štátoch EÚ.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 327 poslancov, 293 bolo proti a 61 sa zdržalo hlasovania, vyzýva EK, aby "bezodkladne iniciovala proces hĺbkového monitorovania v súvislosti so situáciou v oblasti demokracie, právneho štátu a základných práv v Maďarsku". Tento proces je prvým krokom tzv. rámca EÚ na ochranu právneho štátu - nástroja komisie zriadeného na účel odstraňovania systémových ohrození zásad právneho štátu v členských štátoch EÚ.

Uznesenie kritizuje pohľad EK na súčasný vývoj v Maďarsku, o ktorom poslanci diskutovali s komisárkou pre spravodlivosť Věrou Jourovou 2. decembra v Bruseli. Exekutíva EÚ sa podľa poslancov sústreďuje "najmä na marginálne, technické aspekty právnych predpisov, pričom prehliada trendy, modely a kombinovaný účinok opatrení na právny štát a základné práva".

Opatrenia maďarskej vlády prijaté v uplynulých mesiacoch "mimoriadne sťažili prístup k medzinárodnej ochrane a neodôvodnene kriminalizovali utečencov, migrantov a žiadateľov o azyl", uvádza sa v uznesení. Parlament tiež kritizoval vládu v Budapešti za "používanie xenofóbnej rétoriky, ktorá spája migrantov so sociálnymi problémami či bezpečnostnými rizikami".

Najnovšie opatrenia podľa poslancov nadväzujú na predchádzajúce kroky maďarskej vlády a spoločne prispievajú "k prudkému systémovému zhoršeniu situácie" v oblasti právneho štátu a základných práv. Týka sa to napríklad slobody prejavu a akademickej slobody, ľudských práv migrantov, žiadateľov o azyl a utečencov, prekážok a obmedzovania činnosti organizácií občianskej spoločnosti, práv osôb patriacich k menšinám vrátane Rómov, Židov a LGBTI osôb, fungovania ústavného systému, nezávislosti súdnictva a množstva znepokojujúcich obvinení z korupcie a konfliktu záujmov.

Uznesenie podotýka, že Maďarsko je pre EÚ skúškou, či dokáže reagovať na hrozby a porušovanie vlastných hodnôt zo strany členského štátu. Poslanci v tejto súvislosti varujú, že neschopnosť únie zakročiť voči maďarskej vláde môže viesť k podobnému vývoju v ďalších štátoch EÚ.

"Sme svedkami nárastu počtu politikov, ktorí nemajú na súčasné výzvy inú odpoveď ako radikalizmus a ťaženie proti nezávislým médiám. Deje sa to nielen v Maďarsku, ale aj v Poľsku. Európske spoločenstvo má nástroje, ako proti týmto snahám zakročiť, a v prípade potreby by ich malo použiť," uviedol slovenský poslanec z klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) Ivan Štefanec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pobočku banky v Petržalke prepadol neznámy ozbrojený páchateľ
<< predchádzajúci článok
Dvaja Palestínčania: Súd za plánovanie útoku na veľvyslanectvo Izraela