Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

EPA platba do zahraničia – strašiak alebo maličkosť?



Pojem SEPA ste už zrejme zaregistrovali - pri realizovaní bezhotovostných prevodov sa táto skratka objavuje na obrazovkách vašich počítačov, tabletov, či mobilov. Viete však, čo presne tento výraz ...



Zdieľať
bez nazvu Pojem SEPA ste už zrejme zaregistrovali - pri realizovaní bezhotovostných prevodov sa táto skratka objavuje na obrazovkách vašich počítačov, tabletov, či mobilov. Viete však, čo presne tento výraz znamená?


BRATISLAVA 16. októbra (WBN/PR) - Redakcia portálu Banky.sk pre vás pripravila krátku informáciu o tzv. SEPA priestore.

Čo je to SEPA?

Pojem SEPA predstavuje skratku anglických slov Single Euro Payments Area. Je to jednotná oblasť platieb v eurách, ktorá bola vytvorená, aby zjednotila pravidlá, štandardy a systém platieb v rámci eurozóny, v niektorých prípadoch dokonca aj mimo nej. So SEPA priestorom prišlo taktiež zvýšenie rýchlosti a spoľahlivosti platieb a to nie len domácich, ale predovšetkým zahraničných.

Čo vás zaujíma o online bankingu?


Jednotné pravidlá a systém platieb pre klienta znamenajú, že si už viac nemusí zisťovať pravidlá medzibankových prevodov v krajine, do ktorej posiela peniaze (pokiaľ je táto krajina súčasťou SEPA priestoru).

"V rámci SEPA budú môcť spotrebitelia, podniky a ďalšie hospodárske subjekty zasielať a prijímať platby v eurách, či už v rámci jednej krajiny, alebo medzi jednotlivými krajinami, za rovnakých základných podmienok, práv a povinností a bez ohľadu na to, v ktorej krajine majú vedený platobný účet." uvádza na webovej stránke NBS.

Ako dlho trvá SEPA prevod?



Po zavedení SEPA priestoru teda nastala menšia revolúcia v medzinárodných platbách v EÚ. Kedysi komplikované vypĺňanie platobného príkazu do zahraničia – s uvádzaním presnej adresy pobočky banky, odlišnej formy čísla účtu či kódu banky a s neistotou týkajúcou sa dĺžky trvania prevodu a výšky poplatku zaňho – je už dnes minulosťou. SEPA platbu je možné zadať cez internet banking 24 hodín denne, počas pracovných dní by rámci SEPA priestoru mal jednoduchý bezhotovostný prevod trvať 1-2 dni.

Tomáš Palovský, hovorca mBank, uvádza: "V prípade SEPA platieb sa uplatňuje jednodňová lehota na doručenie platby od odosielateľa k prijímateľovi bez ohľadu na to, či ide o platbu vnútroštátnu alebo cezhraničnú. Ak je platobný príkaz na realizáciu platby podaný v papierovej forme, táto lehota sa môže predĺžiť o ďalší pracovný deň."

Koľko stojí SEPA platba?



"Poplatky za SEPA platby môžu v jednotlivých bankách líšiť, avšak platí, že poplatok za vnútroštátnu platbu musí byt rovnaký ako pri cezhraničnej SEPA platbe. V našej banke za SEPA platby poplatok neúčtujeme." uvádza v našej poradni Lukáš Kiac z mBank.

Kto je členom SEPA priestoru



Členstvo v eurozóne však nie je podmienkou pre členstvo v SEPA priestore. V SEPA priestore sú dnes aj krajiny, v ktorých sa neplatí eurom. Platby v rámci SEPA sa však realizujú jedine v mene euro. Pre členov eurozóny je SEPA priestor povinnosťou, u ostatných členov EÚ sa predpokladá, že sa do 31.10.2016 stanú jeho súčasťou.

"Termín implementácie SEPA regulácie 1. februára 2014 bol záväzný len pre krajiny eurozóny. Pre krajiny, v ktorých mena euro nie je domácou menou, bola odložená účinnosť SEPA regulácie na 31. 10. 2016." uvádza na svojej webovej stránke Sberbank.

Platobné nástroje SEPA



V rámci SEPA priestoru môžete využívať 2 hlavné platobné nástroje:

1. SEPA úhrada – bezhotovostná platba v EUR iniciovaná platiteľom formou platobného príkazu
2. SEPA inkaso – realizované je na základe platobného príkazu iniciovaného príjemcom platby, pričom platiteľ musí dať súhlas s transakciou

"V súčasnosti sa v rámci pracovných skupín pripravujú aj ďalšie platobné nástroje súvisiace s iniciatívou SEPA, ako sú napríklad mobilné platby, zatiaľ však nie sú plošne nasadené a čaká ich ďalší vývoj." uvádza Tomáš Palovský.

Pre bližie informácie si môžete pozrieť video o SEPA priestore a SEPA platbách.

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kirgizská polícia pri zatýkaní zastrelila islamistu na úteku
<< predchádzajúci článok
Šali sa darí hospodáriť s vyše miliónovým prebytkom