Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

08. augusta 2014

Epidémia eboly má už 961 obetí, infikovaných je najmenej 1779 ľudí



Na snímke z roku 2014 americký lekár Kent Brantly (vľavo) lieči pacienta nakazeného ebolou v nemocnici v libérijskom hlavnom meste Monrovia.



Zdieľať
Na snímke z roku 2014 americký lekár Kent Brantly (vľavo) lieči pacienta nakazeného ebolou v nemocnici v libérijskom hlavnom meste Monrovia. Foto: TASR/AP
Ženeva 8. augusta (TASR) - Už 961 ľudí zomrelo v štyroch afrických štátoch - Guinei, Libérii, Sierra Leone a Nigérii - na následky eboly, ktorej epidémia sa tam šíri od februára a podľa odborníkov ešte niekoľko mesiacov potrvá.


Z najnovších informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá dnes v súvislosti s epidémiou eboly v západnej Afrike vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti, vyplýva, že v Guinei, kde epidémia vypukla, nové prípady ochorenia nezaznamenali. Dvadsaťšesť nových prípadov však hlásili zo Sierry Leone, 38 z Libérie a niekoľko z Nigérie.

Ochorenie bolo potvrdené alebo naň existuje podozrenie celkovo u 1779 osôb, čo je o 68 nových prípadov viac. Zároveň zomrelo ďalších 29 nakazených.

WHO vyzvala dnes na koordinovanú celosvetovú reakciu s cieľom zastaviť ďalšie šírenie vírusu.

Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová oznámila, že výbor WHO pre mimoriadne situácie dospel na dvojdňovom zasadnutí k záveru, že epidémia eboly spĺňa podmienky vyhlásenia "núdzového stavu pre verejné zdravie s medzinárodným dosahom". Podľa Chanovej to neznamená, že by WHO očakávala rozširovanie vírusu eboly mimo západnej Afriky, ale chce, aby krajiny po celom svete zvýšili ostražitosť a podnikli opatrenia, aby k rozširovaniu nedošlo, uviedla agentúra DPA.

Ďalším dôvodom vyhlásenia pohotovosti je to, že postihnuté africké krajiny a ich zdravotnícke systémy nemajú dostatočné zdroje a potrebujú naliehavo medzinárodnú podporu, inak zastavenie epidémie nezvládnu.

Ide o najväčšiu epidémiu tejto choroby za 40 rokov od jej prvého zistenia u ľudí.

WHO dnes odporučila, aby postihnuté štáty kontrolovali na letiskách odchádzajúcich cestujúcich. Ľudia, ktorí boli v priamom kontakte s pacientmi s ebolou, by z týchto krajín mali odísť najskôr po troch týždňoch. WHO však neodporučila všeobecný zákaz cestovania do alebo zo západnej Afriky.

EÚ opäť zvýšila finančnú pomoc pre západnú Afriku postihnutú epidémiou eboly

Európska únia zvyšuje o ďalších osem miliónov eur svoju pomoc pre celosvetové úsilie o potlačenie šírenia epidémie eboly v krajinách západnej Afriky. Ide už o štvrté zvýšenie finančnej pomoci EÚ v súvislosti s touto krízou, keď celková pomoc za rok 2014 dosiahla výšku 11,9 milióna eur.

Okrem samotnej finančnej pomoci sa EÚ rozhodla pre nasadenie druhého "európskeho mobilného laboratória". K tomu by malo dôjsť v najbližších dňoch, s najväčšou pravdepodobnosťou v Sierre Leone, kde európski experti budú poskytovať potrebnú podporu pri diagnostikovaní a testovaní pacientov.

"Sme odhodlaní pomôcť pri zabrzdení ďalšieho šírenia smrtiacej epidémie. Mnoho životov závisí od našej okamžitej pomoci. Naša podpora zaistí potrebnú zdravotnú starostlivosť a posilnenie preventívnych opatrení prostredníctvom našich partnerských organizácií, ktoré nepretržite pomáhajú pri poskytovaní podpory infikovaným osobám," uviedla v tejto súvislosti eurokomisárka pre humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievová.

Komisár EÚ pre rozvoj Andris Piebalgs pripomenul, že záchrana životov a poskytovanie podpory pre západnú Afriku je viac ako inokedy naliehavou prioritou pre EÚ. Dodal, že uvoľnené finančné prostriedky idú z Európskeho rozvojového fondu.



Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Šéf Matice slovenkej vyzýva na ukončenie násilia na Ukrajine
<< predchádzajúci článok
Eustream aj SPP dokážu zabezpečiť plyn aj vďaka podzemným zásobníkom