Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. apríla 2011

Ernst & Young nám predpovedá rýchlejší rast ekonomiky i cien



Slovensko by malo byť v nasledujúcich piatich rokoch v priemere druhou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou eurozóny. Na druhej strane však bude ...



Zdieľať
peniaze Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) - Slovensko by malo byť v nasledujúcich piatich rokoch v priemere druhou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou eurozóny.


Na druhej strane však bude patriť medzi najslabších v oblasti cenovej stability, nezamestnanosti či rozpočtových schodkov. Vyplýva to z jarnej ekonomickej prognózy pre eurozónu od spoločnosti Ernst & Young.

Priemerný hospodársky rast krajiny podľa prognózy dosiahne v rokoch 2011 až 2015 v priemere 3,8 %. Rýchlejšie by mala rásť iba ekonomika Estónska, a to v priemere o 4,8 %. V samotnom roku 2011 Ernst & Young Slovensku predpovedá spomalenie hospodárskeho rastu na 3 %. rast má naďalej ťahať predovšetkým pokračujúca podpora zo strany zahraničného dopytu. Silnejšie oživenie sa predpokladá v roku 2012 s rastom na úrovni 4,5 % a o rok neskôr s 4,7 %.


Rýchlejší rast cien

V nasledujúcich dvoch rokoch sa očakáva zvoľnenie ekonomického rastu na 3,8 %, resp. 2,9 %.
Rýchlejší hospodársky rast však podľa Ernst & Young bude na Slovensku znamenať aj rast cien. Ten má v priemere za päť rokov dosiahnuť 2,6 %, čo je po Estónsku a Slovinsku tretia najvyššia prognózovaná výška zo všetkých štátov eurozóny. Inflácia na Slovensku má pritom postupne spomaľovať z tohtoročných 3,2 % až na 2,3 % v roku 2015. Ernst & Young však pre tento rok nevylučuje, že ceny na Slovensku porastú ešte rýchlejšie. "Myslíme si že inflačné riziká na Slovensku sú na strane vyššieho rastu," uvádza sa v prognóze.

Oveľa lepšie na tom podľa odhadov Ernst & Young Slovensko nebude ani čo sa týka nezamestnanosti. S päťročným priemerom miery nezamestnanosti na úrovni 11,9 % sa Slovensko v prognóze zaradilo v rámci sedemnásťčlennej eurozóny na štvrtú priečku medzi štátmi s najvyššou nezamestnanosťou. Vyššie čísla sa očakávajú iba v Írsku, Grécku a Španielsku.


Nezamestnanosť by mala mierne klesnúť

Na Slovensku sa pritom očakáva postupný pokles miery nezamestnanosti z vlaňajších 14,5 % na tohtoročných 14,2 % a budúcoročných 12,9 % až po 10,1 % v roku 2015. V celej eurozóne by mala priemerná miera nezamestnanosti za roky 2011 až 2015 dosiahnuť 9,3 %. V oblasti fiškálnej politiky Ernst & Young predpovedá Slovensku postupné znižovanie rozpočtového schodku. V tomto roku však deficit vládneho rozpočtu očakáva až na úrovni 6,1 % s postupným znižovaním pod 3 % výkonu ekonomiky až v roku 2015.

Slovenská vláda pritom počíta s postupným znižovaním schodku verejných financií z tohtoročných 4,9 % hrubého domáceho produktu pod maastrichtské 3 % výkonu ekonomiky už v roku 2013. "Vláda prijala významný balík úsporných opatrení na zníženie vysokého rozpočtového schodku. Aj keby mohli spomaliť hospodársky rast v nasledujúcich rokoch, Slovensko zostáva naďalej jednoznačne na ceste konvergencie v eurozóne," uvádza sa v prognóze Ernst & Young.


Kríza nás tvrdo zasiahla

Slovenské hospodárstvo spomalilo v poslednom štvrťroku minulého roka tempo reálneho rastu na 3,5 % z 3,8 % v treťom štvrťroku. Informoval o tom Štatistický úrad SR, ktorý tak potvrdil svoj rýchly odhad vývoja hrubého domáceho produktu z polovice februára. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

V medzikvartálnom porovnaní sa podľa štatistikov v štvrtom kvartáli oproti tretiemu objem hrubého domáceho produktu po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,9 %.

Za celý rok 2010 hrubý domáci produkt krajiny medziročne stúpol v stálych cenách o 4 %.

Slovensko sa tak už po roku otriaslo z krízového poklesu hospodárstva z roku 2009. Vtedy po období vysokých ekonomických rastov totiž zažilo pravý opak.

V dôsledku svetovej hospodárskej krízy a rapídneho poklesu zahraničného dopytu otvorená ekonomika krajiny vykazovala rekordné medziročné prepady hrubého domáceho produktu. Kým v roku 2008 hospodárstvo Slovenska ešte medziročne stúplo o viac ako 6 %, v roku 2009 hrubý domáci produkt medziročne klesal vo všetkých kvartáloch a celkovo poklesol o 4,7 %.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VšZP začína s predávať majetok
<< predchádzajúci článok
Liberáli si robia prieskum, chcú sa polepšiť