Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2013

EÚ a ESA spoločne rozvíjajú program Európskej vesmírnej politiky



Európska únia sa v poslednom desaťročí čoraz viac a intenzívnejšie zapája do kozmických aktivít. Dôležitým krokom bolo vytvorenie Európskej vesmírnej politiky (ESP), ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP
Brusel 10. septembra (TASR) - Európska únia sa v poslednom desaťročí čoraz viac a intenzívnejšie zapája do kozmických aktivít. Dôležitým krokom bolo vytvorenie Európskej vesmírnej politiky (ESP), ktorá predstavuje spoluprácu medzi EÚ, Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) a členskými štátmi únie.


Európska komisia vo svojich správach pre médiá opakovane zdôrazňuje, že ESP je založená na mierovom výskume a využívaní kozmického priestoru, pričom výsledky vesmírneho výskumu majú a budú mať silný vplyv na každodenný život európskych občanov.

Európska vesmírna politika je vyvrcholením desaťročia dlhého procesu a odráža rastúcu spoluprácu medzi EÚ a ESA. Význam ESP spočíva v tom, že ide o prvý spoločný dokument zaoberajúci sa všetkými rozmermi kozmických aktivít, ktorý bol zostavený a prijatý po rozsiahlych konzultáciách s členskými krajinami EÚ a členmi ESA, ako aj s predstaviteľmi priemyslu a ďalších kľúčových strán.

V roku 2009 prostredníctvom Lisabonskej zmluvy členské štáty zverili EÚ silnejšiu úlohu vo vesmírnych záležitostiach. Lisabonská zmluva vytvorila priestor pre špecifické právomoci EÚ, ktorá vytýčila vesmírnu politiku ako jednu z vlastných priorít.

Oblasť vesmírneho výskumu bola v ohnisku pozornosti EÚ už v rámci Lisabonskej stratégie. Nová stratégia Bruselu s názvom "Európa 2020" pokračuje v tejto ceste a snaží sa vytvoriť z EÚ znalostnú ekonomiku založenú na rozvoji znalostí a na inováciách, pričom pre dosiahnutie tohto cieľa vysokú úlohu zohráva práve kozmický výskum.

Cieľom vesmírnej politiky EÚ je predovšetkým podpora vedeckého a technického pokroku a konkurencieschopnosti priemyslu.

Kým ESA je nezávislá medzivládna organizácia, EÚ je organizácia nadnárodná. Obe inštitúcie majú rôzne rozsahy právomocí, sú zostavené z rôznych členských štátov a riadia sa rozdielnymi pravidlami a postupmi. Avšak v posledných rokoch boli vzťahy medzi oboma inštitúciami posilnené práve rastúcim významom Európskej vesmírnej politiky, ktorá hrá čoraz väčšiu úlohu pri podpore sociálnych a hospodárskych politík v Európe.

Právny základ spolupráce medzi EÚ a ESA bol vytvorený rámcovou dohodou, ktorá vstúpila do platnosti v máji 2004. Na základe tejto zmluvy Európska komisia a ESA koordinujú svoje činnosti prostredníctvom spoločného sekretariátu. Členské štáty oboch organizácií sa schádzajú na úrovni ministrov na takzvanej Rade pre vesmír.

ESA má kontaktnú kanceláriu v Bruseli, s cieľom uľahčiť vzťahy s európskymi inštitúciami.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štyroch mužov uznali za vinných z hromadného znásilnenia študentky
<< predchádzajúci článok
Hospodárske noviny: Podtatranskú hydinu dobiehajú vlastné dlhy