Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. marca 2014

EÚ a Svätá stolica hodnotia svoje vzťahy pozitívne, povedal Šefčovič



Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič



Zdieľať
Na snímke podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel 3. marca (TASR) - Inštitúcie EÚ a Svätá stolica hodnotia svoje vzťahy a vzájomnú komunikáciu veľmi pozitívne a chcú sa zamerať na spoluprácu v oblastiach spoločného záujmu. Tiež sa uvažuje o návšteve pápeža Františka na pôde inštitúcií EÚ. Uviedol to dnes podpredseda Európskej komisie, komisár EÚ pre inštitucionálne vzťahy a administratívu Maroš Šefčovič.


Šefčovič v rozhovore pre TASR pripomenul, že v sobotu 28. februára ho prijal štátny sekretár Svätej stolice kardinál Pietro Parolin. Cieľom návštevy podpredsedu EK vo Vatikáne bolo posúdiť a vyhodnotiť vzájomnú komunikáciu medzi euroinštitúciami a Svätou stolicou.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že Lisabonská zmluva prostredníctvom článku 17 vytvorila kanál na vzájomnú spoluprácu a výmenu informácií medzi EÚ a cirkvami a náboženskými organizáciami.

"Obe strany zhodnotili vzájomnú komunikáciu pozitívne. So Svätou stolicou sa spolupráca prenáša na ďalšie úrovne, kde sú už rokovania v rovine expertov," zhodnotil situáciu Šefčovič.

Podpredseda EK sa poďakoval kardinálovi za ústretovosť Vatikánu v období, keď navrhoval zmenu registra lobistov pri EÚ na takzvaný transparentný register, s novými parametrami, ktoré už umožňujú aj mimovládnym organizáciám, výskumným inštitúciám, think-tankom alebo organizáciám, ako je aj Komisia biskupských konferencií Európskej únie(COMECE), aby vplývali na tvorbu politiky EÚ. Šefčovič upozornil, že po vzore COMECE sa aj iné európske mimovládne organizácie zapísali do nového registra lobistov.

"Prienikov medzi prioritami Svätej stolice a EÚ je veľmi veľa," konštatoval Šefčovič. S kardinálom Parolinom pripomenuli, že v týchto dňoch, pri udalostiach na Ukrajine, v Sýrii, v Egypte či na Blízkom východe, nanovo zaznieva dôležitosť mieru. Okrem toho je tu aj boj Európanov s frustráciou, ktorú zavinila ekonomická kríza. Medzi spoločné priority patrí tiež boj proti chudobe a pomoc mladým ľuďom nájsť si prácu a naštartovať samostatný život.

"Ale je tu aj boj s extrémizmom, kde môžeme spoločne bojovať proti tým, ktorí zavádzajú nové bariéry, ktorí rozširujú nenávisť a zlo," dodal Šefčovič.

Spresnil, že stopercentný prienik medzi záujmami a prioritami EÚ a Vatikánu nie je možný, avšak spoločne s kardinálom sa zhodli na tom, že je potrebné zamerať sa na tie oblasti, kde sú spoločné záujmy a ciele, a diskutovať o otázkach, kde sú názory rozdielne.

Tomu pomáha nielen vytvorená platforma na komunikáciu a existujúce odborné kontakty, ale aj nový nástroj EÚ, ktorý pomáhal do praxe zaviesť práve Šefčovič - Európska občianska iniciatíva.

Podredseda EK v tejto súvislosti uviedol, že kardinál sa veľmi zaujímal o výsledok predložených občianskych iniciatív a ocenil, že druhou v poradí, ktorá sa dostala pred komisárov EÚ, je iniciatíva "Jeden z nás". Jej organizátori minulý týždeň odovzdali vyše 1,8 milióna podpisov zameraných proti financovaniu výskumu založeného na ľudských kmeňových bunkách prostredníctvom programov EÚ.

Šefčovič pripomenul, že podľa informácií, ktoré má k dispozícii, predložili predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz pápežovi Františkovi pozvanie navštíviť inštitúcie EÚ a je dosť pravdepodobné, že pápež vystúpi na niektorom z plenárnych zasadnutí EP v Štrasburgu, čo by sa určite stretlo s pozitívnym ohlasom poslancov EP a aj širokej verejnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Figeľ má po januárovej vnučke aj prvého vnuka
<< predchádzajúci článok
USA opäť sužuje zima, napadlo už vyše 20 centimetrov snehu