Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

04. septembra 2013

EÚ chce regulovať systém tieňového bankovníctva a zabrániť rizikám



Európska komisia (EK) dnes prijala oznámenie o tieňovom bankovníctve a navrhla nové pravidlá pre fondy peňažného trhu (FPT).



Zdieľať
Brusel 4. septembra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes prijala oznámenie o tieňovom bankovníctve a navrhla nové pravidlá pre fondy peňažného trhu (FPT).

Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Komisár EÚ pre vnútorný trh a služby Michel Barnier predložil prvé zo série opatrení, ktorým je návrh nových pravidiel pre fondy peňažného trhu. Jeho cieľom je zvýšiť schopnosť FPT lepšie odolávať tlakom spojeným s vyplácaním výnosov v stresových trhových podmienkach posilnením ich profilu likvidity a stability.

"Pokiaľ ide o banky a trhy, ich komplexnú reguláciu sme už zabezpečili. Teraz musíme riešiť riziká, ktoré predstavuje systém tieňového bankovníctva. Tento systém zohráva dôležitú úlohu pri financovaní reálnej ekonomiky a my musíme zaistiť, aby bol transparentný, aby prínosy vyplývajúce z posilnenia určitých finančných subjektov a trhov neboli oslabené rizikami, ktoré so sebou prináša presun do menej regulovaných sektorov," vysvetlil Barnier.

Podľa komisára subjekty, ktoré ponúkajú služby podobné bankám, ale pôsobia mimo pravidelného bankového systému, dopomohli k finančnej kríze, ktorá postihla svet v roku 2008. A dodal, že nové pravidlá pre tento sektor predídu presmerovaniu riskantných finančných operácií do menej regulovaných odvetví.

Barnierove odporúčania prichádzajú tesne pred summitom skupiny G20 v Petrohrade. Lídri 20 ekonomicky najvyspelejších krajín, ktorí začnú svoje rokovania už vo štvrtok (5. 9.), budú okrem iného diskutovať aj o tieňovom bankovníctve.

Veľkosť tieňového bankového systému na celom svete sa v roku 2011 odhadovala na 51 biliónov eur, čo predstavuje 25 až 30 % z celosvetového finančného systému.

Európska komisia upozornila, že toto odvetvie má "systémový význam" pre európsky finančný sektor, ale chýba mu transparentnosť, a preto predstavuje hlavné riziko nákazy v prípade finančných kríz.

Navrhnuté opatrenie nadobudne legislatívnu platnosť až po schválení zo strany členských štátov (Rada) a Európskeho parlamentu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V zavádzaní a používaní bezkontaktných kariet patrí SR k špičke Európy
<< predchádzajúci článok
Vatikán zdôraznil výzvy na mier v Sýrii