Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. novembra 2012

EÚ chce voľný obchod s Japonskom, automobilkám sľúbi záruky



Európski ministri obchodu vo štvrtok súhlasili so začiatkom vyjednávania podmienok dohody o voľnom obchode s Japonskom. Je to zatiaľ najambicióznejší krok v stratégii EÚ vytvoriť obdobné ...



Zdieľať
automobilka ford zatvorila zavod v belg BRUSEL 30. novembra (WEBNOVINY) - Európski ministri obchodu vo štvrtok súhlasili so začiatkom vyjednávania podmienok dohody o voľnom obchode s Japonskom.


Je to zatiaľ najambicióznejší krok v stratégii EÚ vytvoriť obdobné dohody so všetkými veľkými ekonomikami sveta. Začiatok vyjednávaní však bol možný až po tom, ako si Francúzsko a Taliansko zaistili záruky pre výrobcov automobilov.

Tí už teraz rušia pracovné miesta pre znížený záujem a obávajú sa, že dohoda by viedla k väčšiemu dovozu japonských áut a poškodila by tak priemysel. Vyjednávači EÚ dostali mandát ukončiť rokovania, ak by Tokio nechcelo odstrániť obchodné bariéry, ktoré podľa európskych firiem sťažujú obchodovanie na japonskom trhu.

Japonsko už teraz má nízke alebo nulové importné sadzby, pričom napríklad za škótsku whisky alebo francúzsky koňak sa neplatí clo, a cieľom EÚ je dosiahnuť odstránenie špeciálnych obmedzení na všetko od hudby po importované autá. Obchodná dohoda s Japonskom by do roku 2020 mohla podporiť výkon európskej ekonomiky až o 1,9 percenta alebo 320 miliárd eur, vďaka zvýšenému vývozu vrátane potravín, nápojov a luxusných tovarov, tvrdí Európska komisia, ktorá rokuje v mene 27 členských štátov EÚ. Mohlo by to tiež pomôcť vytvoriť 400 tis. pracovných miest, dodáva.

Asociácia európskych výrobcov automobilov ACEA však odhaduje, že dohoda s Tokiom by naopak stála európsky automobilový priemysel až 70 000 pracovných miest. "Komisia musí brať do úvahy potreby citlivých sektorov, a takým je aj automobilový," povedala francúzska ministerka obchodu Nicole Bricq a varovala, že Paríž bude bojovať, aby počas rokovaní ochránil svoj priemysel.

V snahe ukončiť tri roky trvajúcu dlhovú krízu má EÚ ambíciu podporiť stagnujúci spotrebiteľský dopyt prostredníctvom dohôd o voľnom obchode s veľkými ekonomikami sveta. Zmluva s Južnou Kóreou vstúpila do platnosti už minulý rok, rokovania s Kanadou sú takmer ukončené a začali sa predbežné rozhovory s USA. Japonsko bolo v roku 2011 siedmym najväčším obchodným partnerom EÚ, so vzájomným obchodom v hodnote 116 miliárd eur.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Z eurozóny by sa malo dať vystúpiť, tvrdí holandský premiér
<< predchádzajúci článok
Prvý krok Európskeho bankového dohľadu spravíme v roku 2014