Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

05. marca 2012

EÚ je ako Rím pred svojím pádom, myslí si Václav KlausČeský prezident Václav Klaus prirovnal súčasný stav Európskej únie k stavu, v akom sa krátko pred svojim pádom ocitla Rímska ríša. Vyjadril sa tak v predhovore k svojej novej knihe, v ktorej ...Zdieľať
klaus PRAHA 5. marca (WEBNOVINY) - Český prezident Václav Klaus prirovnal súčasný stav Európskej únie k stavu, v akom sa krátko pred svojim pádom ocitla Rímska ríša.


Vyjadril sa tak v predhovore k svojej novej knihe, v ktorej tradične bilancuje uplynulý rok. V roku 2011 ho podľa jeho slov veľa toho nepotešilo vrátane situácie na domácej politickej a spoločenskej scéne.

Vyhlásený euroskeptik kritikou nešetril ani lídrov 27-členného bloku a nepozdáva sa mu ani celkový vývoj v smerovaní západnej spoločnosti.

"Európa by potrebovala inú integráciu. Hlavne by ale potrebovala výkon a výkonnosť, a nie paternalistický štát, ktorý Európanov demotivuje. Nedávno som čítal peknú analýzu konca Rímskej ríše a v nej vetu - ´Rimania boli zaslepení pocitom svojej superiority´. Mám pocit, že presne to isté platí i o dnešných Európanoch," stojí v predhovore, ktorý sa objavil na jeho internetovej stránke.

"Európa už chce žiť v postindustriálnej, v postmilitárnej, v postproduktivnej ére, no nič také nie je možné. Americký autor A. W. Mitchell predvída, že sa Európska únia stane novou habsburskou Európou so všetkými problémami, ktoré kedysi táto ríša mala. Západ stráca vieru v seba samého a bez tej to jednoducho nejde," uzatvára Klaus.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Voliť môže aj vyše 9 600 obvinených a odsúdených
<< predchádzajúci článok
Vojnový zločinec Šešelj varoval pred potokmi krvi na Balkáne

EÚ je ako Rím pred svojím pádom, myslí si Václav Klaus - diskusné fórum čitateľov

EU Žalár národov.5.3. 23:17:13