Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. decembra 2005

EÚ: Keď ide o peniaze...





Zdieľať
Britský premiér Tony Blair včera predpoludním i popoludní horúčkovito „pobehoval“ medzi bilaterálnymi rokovaniami s francúzskym prezidentom Jacquesom Chiracom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, španielskym premiérom José Luisom Zapaterom a ďalšími premiérmi, aby ich presvedčil o svojom návrhu rozpočtu. Hoci naznačoval ešte možnosť ďalších drobných ústupkov v otázke tzv. britského rabatu, či zvýšenia financií pre nové členské krajiny, nechcel ustúpiť v otázke revidovania výdavkov na Spoločnú poľnohospodársku politiku (CAP) už v rokoch 2008/2009. Tu však narážal na neoblomný postoj Chiraca, ktorý sa vraj nebráni reforme CAP, no odmieta, aby sa tak stalo už pred koncom roku 2013. Naopak žiadal, podobne ako väčšina ostatných delegácií, aby sa Londýn vzdal ešte väčšej časti svojej zľavy na príspevkoch do Bruselu, a nie iba ponúkaných ôsmich miliárd v období do roku 2013. Chirac Blairovi povedal, že Británia musí pripustiť „trvalý“ škrt vo svojej úľave. S podobným požiadavkom prišli spoločne ministri zahraničia Nemecka, Francúzska a Španielska, pričom ďalej navrhli, aby sa všetky budúce výdavky EÚ od roku 2014 preskúmali. Tento návrh podporili aj Taliani, Luxemburčania a Rakúšania. Včerajšie rokovania v Bruseli sa tak sústredili na tri hlavné témy: na britský rabat, reformu CAP a na kľúč, podľa ktorého sa rozdelia dodatočné financie medzi členské krajiny.

Stredajší Blairov kompromisný návrh pamätal na dotácie z kohéznych (súdržnostných) fondov, ktoré zaujímajú najmä chudobné nové členské krajiny, 299 miliardami eur, a z toho polovica by mala ísť k nim. Slovensko by malo dostať 12,4 miliardy eur. Nováčikovia mali okrem toho eminentný záujem aj na uvoľnení pravidiel čerpania fondov EÚ a na zvýšení podielu spolufinancovania projektov Bruselom. Nemecká kancelárka Angela Merkelová včera popoludní prišla s kompromisným návrhom na zvýšenie výdavkov EÚ o 13,2 na 862,5 miliárd eur, čo je 1,045 z priemeru hrubého národného príjmu EÚ, a tak by sa navýšili štrukturálne fondy pre nové členské krajiny. Tento návrh podporili aj pobaltské krajiny. Blair pôvodne navrhoval hranicu 1,03 %, Poľsko zase 1,05 %.
Ako napísal nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel na svojej internetovej stránke, „EÚ, vizionársky projekt povojnových čias, sa v priebehu pol roka scvrkol na to základné: všetci hľadia na seba s nedôverou. Každý si drží vrecko, lebo si myslí, že sa mu doň chcú dostať ostatní.“

(apl, Spiegel, NZZ, int.)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 EÚ hľadá cestu ku kompromisu (16. 12. 2005)
 Londýn zvýšil pomoc na Bohunice (15. 12. 2005)
 Parlament rokuje o štátnom rozpočte (8. 12. 2005)
 Už dnes začnú poslanci rokovať o rozpočte (7. 12. 2005)



nasledujúci článok >>
Čech vraždil v USA
<< predchádzajúci článok
Čakanie na verdikt o letiskách