Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. decembra 2017

EÚ má akčný plán na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie



Európska komisia (EK) v stredu predložila akčný plán spolu s viacerými konkrétnymi opatreniami, ktorý je zameraný na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie v Európe.



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Brusel 6. decembra (TASR) - Európska komisia (EK) v stredu predložila akčný plán spolu s viacerými konkrétnymi opatreniami, ktorý je zameraný na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie v Európe.


Podľa stanoviska EK prehĺbenie hospodárskej a menovej únie povedie k väčšej zamestnanosti, vyššiemu rastu, väčším investíciám, väčšej sociálnej spravodlivosti a makroekonomickej stabilite.

"Jednotná mena Európanov chráni a prináša im príležitosti, pričom silná a stabilná eurozóna má zásadný význam nielen pre jej členov, ale aj pre celú EÚ,"
uvádza sa v dokumente exekutívy EÚ. Komisia pripomenula, že v posledných rokoch sa vykonali dôležité inštitucionálne reformy na posilnenie hospodárskej a menovej únie, jej štruktúra však zostala nedokončená.

Podľa eurokomisie necelých desať rokov od vypuknutia hospodárskej a finančnej krízy vďaka úsiliu na všetkých úrovniach Európa zažíva výrazné oživenie a hospodársky rast vo všetkých členských štátoch a nezamestnanosť je na najnižšej úrovni od roku 2008. Európania zároveň vyjadrujú jednotnej mene najsilnejšiu podporu od zavedenia eurobankoviek a euromincí.

Najnovší bleskový prieskum Eurobarometra o eurozóne naznačil, že až 64 % respondentov krajín eurozóny si myslí, že euro je "dobrá vec" pre ich krajinu.

To je podľa EK vhodný čas na prehĺbenie hospodárskej a menovej únie a nasledujúcich osemnásť mesiacov (do eurovolieb) chce využiť na vykonanie ďalších krokov. V stredu zverejnený balík obsahuje štyri hlavné iniciatívy:

- Návrh na zriadenie Európskeho menového fondu (EMF) vychádzajúceho zo štruktúry Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS), ktorý bude nápomocný členským štátom eurozóny, ktoré sa ocitnú vo finančných ťažkostiach. EMF by vychádzal z modelu EMS, pričom jeho finančné a inštitucionálne štruktúry by zostali v zásade zachované, a to aj pokiaľ ide o úlohu národných parlamentov;

- Návrh na začlenenie podstaty Zmluvy o stabilite, koordinácii a správe do právneho rámca Únie. Malo by sa tak stať 1. januára 2018. Do práva Únie sa začlenia hlavné prvky zmluvy s cieľom podporiť stabilné fiškálne rámce na vnútroštátnej úrovni.

- Oznámenie o nových rozpočtových nástrojoch pre stabilnú eurozónu v rámci Únie;

- Oznámenie, v ktorom sa objasňujú možné funkcie európskeho ministra hospodárstva a financií, ktorý by mohol pôsobiť ako podpredseda EK a predseda Euroskupiny, čo umožňujú platné zmluvy EÚ.

Predložený balík je súčasťou širšieho plánu na vytvorenie jednotnejšej, silnejšej a demokratickejšej EÚ, ako aj nadväzujúcej Agendy lídrov, ktoré bude hlavnou témou prvého pobrexitového summitu EÚ v rumunskom Sibiu v apríli 2019. Balík predstavený EK vychádza aj z myšlienok, ktoré predstavil Európsky parlament a francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom septembrovom prejave o budúcnosti Európy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prehĺbenie hospodárskej a menovej únie ráta s ministrom eurofinancií
<< predchádzajúci článok
Stoltenberg oznámil užšiu spoluprácu NATO s Gruzínskom v Čiernom mori