Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

08. februára 2018

EÚ na 5 rokov uložila antidumpingové clá na nehrdzavejúcu oceľ z ČínyEurópska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že uložila antidumpingové clá na nehrdzavejúcu oceľ pôvodom z Číny. Ide o opatrenie prijímané v dôsledku ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Jozef Ďurník
Brusel 8. februára (TASR) - Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že uložila antidumpingové clá na nehrdzavejúcu oceľ pôvodom z Číny. Ide o opatrenie prijímané v dôsledku vyšetrovania, ktoré potvrdilo, že čínski výrobcovia ponúkali tento tovar na trhy EÚ za dumpingové ceny.


Komisia už v auguste 2017 zaviedla dočasné clá na tento výrobok, štvrtkové rozhodnutie však znamená zvýšenie dovozných ciel v rozsahu od 17,2 % do 27,9 % na obdobie nasledujúcich piatich rokov.

Nehrdzavejúca oceľ sa používa hlavne v stavebníctve, strojárstve, pri výrobe zváraných rúr a rúrok a domácich spotrebičov.

Hodnota trhu s antikoróznou oceľou sa v EÚ odhaduje na 4,6 miliardy eur ročne, z čoho 20 % predstavujú dodávky od čínskych výrobcov.

Prijaté opatrenia majú za cieľ čeliť tlaku na znižovanie predajných cien, čo výrobcom z EÚ spôsobuje značné finančné problémy, najmä výrobcom z Belgicka, Francúzska, Holandska a Poľska.

Komisia pripomenula, že oceliarsky sektor je životne dôležitým odvetvím pre hospodárstvo EÚ, má ústredné postavenie v globálnych hodnotových reťazcoch a poskytuje pracovné príležitosti pre státisíce európskych občanov.

EÚ v súčasnosti eviduje 53 antidumpingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z toho je 27 výrobkov pôvodom z Číny.

spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trump sa stretol s guatemalským prezidentom Jimmym Moralesom
<< predchádzajúci článok
Twitter zaznamenal vo 4. kvartáli prvý zisk vo svojej histórii

EÚ na 5 rokov uložila antidumpingové clá na nehrdzavejúcu oceľ z Číny - diskusné fórum čitateľov