Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. októbra 2017

EÚ na konferencii Náš oceán vyčlenila 550 miliónov eur na správu morí



Atlantický oceán.



Zdieľať
Atlantický oceán. Foto: TASR/AP
Brusel 6. októbra (TASR) - Európska komisia (EK) dnes uviedla, že na konferencii usporiadanej Európskou úniou na Malte (5.-6.10.) sa aktéri z verejného a zo súkromného sektora zaviazali vyčleniť viac ako šesť miliárd eur na lepšie spravovanie 70 percent povrchu našej planéty – oceánov a morí.


Exekutíva EÚ oznámila, že na tohtoročnej konferencii Náš oceán, ktorej hostiteľmi boli vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a komisár EÚ pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybárstvo Karmenu Vella, predstavila iniciatívy na riešenie problémov svetových oceánov financované z prostriedkov EÚ v objeme viac ako 550 miliónov eur.

Záväzky, ktoré na Malte prijala EK a iní aktéri z verejnej a zo súkromnej sféry zo 112 krajín sveta, dosiahli objem viac než šesť miliárd eur. Tieto prostriedky sú určené na posilnenie boja proti znečisťovaniu morí, rozširovanie chránených oblastí, zvýšenie bezpečnosti oceánov, ako aj na podporu iniciatív v oblasti "modrého" hospodárstva a udržateľného rybárstva či boja proti klimatickej zmene.

Účastníci konferencie oznámili, že vytvoria nové chránené morské oblasti s rozlohou viac ako 2,5 milióna štvorcových kilometrov, čo je viac ako polovica rozlohy Európskej únie.

"Moria a oceány sú naším spoločným bohatstvom. Oceán patrí ľudstvu, každej ľudskej bytosti. Všetci nesieme zodpovednosť za zachovanie toho, čo je spoločné. Musíme to chrániť ako poklad a zabrániť tomu, aby sa z toho stala hrozba," uviedla Mogheriniová s odkazom na skutočnosť, že každý rok skončí v moriach desať miliónov ton odpadu. Dodala, že EÚ stavila na diplomaciu a usiluje sa o zaistenie celosvetovej správy morí a oceánov.

Eurokomisár Vella pripomenul, že pred tromi rokmi dostal od predsedu EK Jeana-Clauda Junckera za úlohu, aby zadefinoval globálnu úlohu EÚ pri moriach a oceánoch.

"Myslím si, že sa nám to podarilo. Dokazuje to naša politika na pevnine - náš záväzok budovať obehové hospodárstvo a znižovať plastový odpad -, ako aj politika na moriach zameraná na znečistenie morí, chránené oblasti a využívanie čistej energie oceánov," skonštatoval Vella.

Na konferencii sa stretli aktéri z verejnej a zo súkromnej sféry zo šiestich svetadielov, ktorí sú odhodlaní usilovať sa spoločne o lepšiu správu oceánov a ich udržateľné využívanie. Záväzky EÚ ďaleko prekračujú jej geografické hranice, keďže slúžia na podporu udržateľného celosvetového využívania oceánov, pričom osobitný dôraz sa kladie na rozvojové krajiny.

Na konferencii Náš oceán sa podarilo tento rok prvýkrát získať záväzky zo súkromného sektora - od spoločností ako Airbus, Unilever, Procter & Gamble, PepsiCo, Marks & Spencer, Carrefour, Royal Caribbean Cruises, AXA, Sky a iných.

Správa o plnení záväzkov maltskej konferencie bude predložená na budúci rok na ďalšej konferencii Náš oceán, ktorá sa uskutoční v Indonézii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ruský zákonodarca: Severná Kórea má rakety, ktoré môžu zasiahnuť USA
<< predchádzajúci článok
V Lotyšsku zabíjala doma ilegálne skladovaná pyrotechnika