Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. apríla 2015

EU Observer na 1. apríla zažartoval o dodávke vojnových lodí Mistral



výsadková loď triedy Mistral



Zdieľať
výsadková loď triedy Mistral Foto: TASR/AP
Moskva/Paríž/Londýn 1. apríla (TASR) - Každý rok 1. apríla médiá súťažia, komu sa vydarí lepší prvoaprílový žart. Jedným z nich bola dnes aj správa magazínu EU Observer, ktorý s odvolaním sa na šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú napísal, že vrtuľníkové lode triedy Mistral, vyrobené pôvodne na objednávku pre Rusko, dodá Francúzsko v máji Európskej únii, pričom ich bázou by mala byť Riga.


Že ide o prvoaprílový žart, zakrátko oznámila aj EÚ a odhalil to hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý v Moskve uviedol, že "dobré vtipy prídu vždy vhod, rovnako ako aj splnenie kontraktu". To zostáva otázne vzhľadom na pretrvávajúce podozrenia a obvinenia, že Rusko podporuje separatistov na východe Ukrajiny.

Prvoaprílové žartíky môžu mať podobu jednoduchého oznámenia v rozhlase či televízii v čase najväčšej sledovanosti. Inokedy sú výsledkom dlhších a dôsledných príprav a správneho načasovania, uviedli dnes viaceré médiá.

Mnoho ľudí sa 1. apríla 2008 dalo nachytať na správu serióznej britskej BBC, že sa podarilo objaviť dôkazy o existencii tučniakov schopných lietať. BBC na svojej stránke v avíze na reportáž uviedla, že ide o nesmiernu raritu, ktorú takmer nemožno pozorovať: okrem iného aj pre to, že jednoducho neexistuje, čo sa však diváci dozvedeli až na konci.

Vydareným žartom bola aj realizácia nápadu, ktorý sa pôvodne objavil na sociálnej sieti Facebook, kde francúzski fanúšikovia Homera Simpsona spustili petíciu za to, aby na železničných staniciach vo Francúzsku oznamy o odchode a príchode vlakov čítal herec Philippe Peythieu, ktorý Homera dabuje vo francúzštine.

Petíciu podpísalo 130.000 ľudí a spoločnosť SNCF ich želaniu 1. apríla 2009 na vybraných staniciach skutočne vyhovela, čo pasažierov najprv zaskočilo, ale vzápätí pobavilo - najmä fanúšikov Homerovej osobitej dikcie.

V roku 1972 na 1. apríla ľudí zaskočila správa o nájdení mŕtvoly záhadného zvieraťa, ktorým by mohla byť lochnesská príšera. Objavili ju vraj zoológovia z jednej z britských zoo na brehu škótskeho jazera. V skutočnosti šlo o telo nosáča (známeho aj ako morský slon), ktorý uhynul v neďalekej zoo. Žartík, ktorý svojim kolegom pripravil zoológ John Shieds, sa dostal až na prvú stranu Los Angeles Times.

Prvoaprílový žart vyšiel v roku 1967 aj švajčiarskemu rozhlasu, ktorý náhle prerušil vysielanie, aby oznámil mimoriadnu správu o pristátí amerických astronautov na Mesiaci. Stalo sa tak dva roky pred tým, ako sa to stalo v skutočnosti.

Spravodajstvo o výsadku pozemšťanov na Mesiaci pôsobilo veľmi autenticky, naletela naň údajne aj americká ambasáda vo Švajčiarsku, píše sa na stránke Hoaxes.org.

Na internetovej stránke francúzskeho magazínu l'Observateur sa objavilo tvrdenie, že prelety dronov, ktoré tak veľmi znepokojujú ochranku vládnych budov, v skutočnosti nakrúcajú dianie za oknami spální Parížanov.

Televízia France 3 zasa prišla so správou, že jedna z francúzskych zoo bude dodávať mlieko žiráf do povestných mliekarní v Bretónsku, aby tam z nich vyrábali 100-percentný žirafí jogurt.






Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Prievidzi nainštalovali plastiku Spovednica arcibiskupa Bezáka
<< predchádzajúci článok
Porušenie medzinárodného práva na Ukrajine je pre SR neakceptovateľné