Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2019

EÚ prijala usmernenia o modernizácii Zmluvy o energetickej charteIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Brusel 14. mája (TASR) - Európska komisia (EK) v utorok prijala návrh rozhodnutia Rady EÚ, ktorým sa povoľujú rokovania o modernizácii Zmluvy o energetickej charte (ECT), ktorej je EÚ súčasťou. Cieľom rokovaní je zrevidovať ustanovenia Zmluvy o fungovaní Európskej únie tak, aby odrážali moderné investičné normy, ako napríklad reformovaný prístup EÚ k ochrane investícií.


Zmluva o Energetickej charte (Zmluva o ECT) vychádza z princípov Európskej energetickej charty z roku 1991, ktorá je politickou deklaráciou zameranou na medzinárodnú spoluprácu, posilňovanie energetickej bezpečnosti a udržateľný rozvoj. Sekretariát Energetickej charty je v Bruseli, jeho generálnym tajomníkom je od 1. januára 2012 slovenský diplomat Urban Rusnák.

Cieľom navrhovaných usmernení EÚ na rokovania o modernizácii Zmluvy o ETC je dosiahnuť väčšiu právnu istotu a jasnosť pravidiel, ktoré sa uplatňujú na ochranu zahraničných investícií.

Komisia v tomto zmysle odporúča zahrnúť do Zmluvy právo na reguláciu jej ustanovení, uzavretý zoznam vymedzených prípadov, ktoré predstavujú porušenie férového a spravodlivého zaobchádzania, konkrétnejšie vymedzenie pravidiel o vyvlastnení, vrátane objasnenia nepriameho vyvlastnenia.

Exekutíva EÚ okrem toho odporúča, aby ECT poskytovala prísnejšie ustanovenia o trvalo udržateľnom rozvoji vrátane zmeny klímy a prechodu na čistú energiu v súlade s nedávno uzatvorenými dohodami a pozíciami EÚ v prebiehajúcich rokovaniach o týchto otázkach.

Komisia tiež navrhuje, aby ECT prispela aj k propagácii ľudských práv a medzinárodných pracovných noriem, a to aj prostredníctvom ustanovení o transparentnosti a zodpovednom podnikaní.

Eurokomisia oznámila, že v rámci svojich záväzkov o transparentnosti predstavuje svoj návrh širokej verejnosti a zároveň ho predkladá na posúdenie a na prijatie členským štátom EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Horskí vodcovia výstupom otvorili jarnú sezónu na Mount Evereste
<< predchádzajúci článok
Historické motocykle sa vydajú na spanilú jazdu Nitrianskym krajom

EÚ prijala usmernenia o modernizácii Zmluvy o energetickej charte - diskusné fórum čitateľov