Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. januára 2011

EÚ ratifikovala Dohovor OSN o právach zdravotne postihnutých



Európska únia ratifikovala Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Dokument zmluvné strany zaväzuje, aby zabezpečili, že ľudia so zdravotným postihnutím budú ...



Zdieľať
postihnutie Ilustračné foto SITABRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Európska únia ratifikovala Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Dokument zmluvné strany zaväzuje, aby zabezpečili, že ľudia so zdravotným postihnutím budú môcť plne využívať svoje práva na rovnakom základe ako všetci ostatní občania. Ide o prvý komplexný zmluvný akt týkajúci sa ľudských práv, ktorý má EÚ ratifikovať ako celok. Podpísalo ho všetkých 27 členských štátov, z toho 16 krajín, vrátane Slovenska, ho aj ratifikovalo. „Je to dobrá správa do nového roku a dôležitý medzník vo vývoji ľudských práv, keďže je to po prvý raz, čo sa EÚ stáva zmluvnou stranou medzinárodného zmluvného aktu o ľudských právach," vyhlásila podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka EÚ pre spravodlivosť Viviane Redingová. Strany, ktoré ratifikovali dohovor, majú pravidelne informovať Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím o opatreniach, ktoré prijali na vykonanie dohovoru. Výbor, ktorý je zložený z nezávislých odborníkov, upozorní na prípadné nedostatky pri vykonávaní dohovoru a predloží svoje odporúčania.


Dohovor ustanovuje minimálne normy ochrany a zabezpečenia celého rozsahu občianskych, politických, sociálnych a ekonomických práv ľudí so zdravotným postihnutím. Vyjadruje tiež širší záväzok EÚ vybudovať Európu bez bariér pre približne 80 miliónov ľudí so zdravotným postihnutím v EÚ do roku 2020, ako to určuje stratégia Európskej komisie pre občanov so zdravotným postihnutím. Komisia v novembri predložila stratégiu EÚ pre oblasť zdravotného postihnutia na najbližších desať rokov. Sú v nej navrhnuté konkrétne opatrenia s konkrétnym harmonogramom vykonávania dohovoru OSN. "Vyzývam teraz všetky zostávajúce členské štáty, ktoré ešte neratifikovali dohovor, aby tak urýchlene urobili. Je vecou našej kolektívnej zodpovednosti zabezpečiť, aby ľudia so zdravotným postihnutím neboli vystavení dodatočným prekážkam vo svojom každodennom živote," uviedla Redingová.

EÚ podpísala Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím počas prvého dňa otvoreného na podpis, ktorým bol 30. marec 2007. Odvtedy ho podpísalo všetkých 27 krajín EÚ a ďalších 120 štátov z celého sveta. Po dokončení ratifikačného procesu je teraz EÚ ako celok prvou medzinárodnou organizáciou, ktorá sa stala oficiálnou stranou dohovoru. Pre EÚ to znamená zabezpečiť, aby v oblasti pôsobnosti EÚ boli všetky právne predpisy, politiky a programy na úrovni EÚ v súlade s ustanoveniami dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím. Ratifikujúce krajiny, napríklad členské štáty EÚ, by mali prijať opatrenia v týchto oblastiach: prístup ku vzdelávaniu, zamestnanosť, doprava, infraštruktúra a budovy otvorené pre verejnosť, poskytnutie volebného práva, zlepšenie účasti na politickom živote a zabezpečenie plnej spôsobilosti na právne úkony pre všetkých ľudí so zdravotným postihnutím.

Každý šiesty človek v Európskej únii, čo je približne 80 miliónov občanov, má nejaký druh zdravotného postihnutia, od mierneho až po závažné. Viac než jedna tretina ľudí nad 75 rokov má zdravotné ťažkosti, ktoré ich do určitej miery obmedzujú. Tieto čísla sa budú zvyšovať s postupným starnutím obyvateľstva EÚ. Väčšina týchto ľudí príliš často nemá možnosť plne sa zúčastňovať spoločenského a hospodárskeho života z dôvodu fyzických alebo iných bariér, ale aj z dôvodu diskriminácie.

Informovala Jana Farkašová zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Bratislave absentuje nosný dopravný systém, tvrdí Frešo
<< predchádzajúci článok
Starý most v Bratislave bude opäť slúžiť chodcom