Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. marca 2019

EÚ si 15 rokov pripomína osobitným dňom teroristické útoky v Madride



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 11. marca (TASR) - Európska komisia (EK) zorganizovala na 11. marca spomienkové ceremóniu pri príležitosti Európskeho dňa na pamiatku obetí terorizmu, ktorý sa v tento deň pripomína od roku 2005. Ako uvádza EK v tlačovej správe, v roku 2019 sa pri príležitosti 15. Európskeho dňa na pamiatku obetí terorizmu stretnú v Bruseli pozostalí po obetiach teroristických činov a obete terorizmu s členmi združení na podporu obetí terorizmu a s predstaviteľmi európskych inštitúcií a niektorých členských štátov Európskej únie, aby si vymenili skúsenosti.


Európska rada schválila v marci 2004 návrh Európskeho parlamentu, aby sa 11. marec stal Európskym dňom boja proti terorizmu a pamiatky jeho obetí. Zároveň Európska rada vyjadrila spokojnosť, že členské - a v tom čase pristupujúce - štáty EÚ prijali politický záväzok postupovať spoločne v boji proti terorizmu.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) 11. marca 2004 niekoľko hodín po teroristických útokoch v Madride v rezolúcii o budovaní európskeho priestoru bezpečnosti a spravodlivosti navrhli, aby sa 11. marec stal Európskym dňom boja proti terorizmu a pamiatky jeho obetí. V pôvodnom texte rezolúcie existoval návrh, aby sa týmto dňom stal 11. september na pamiatku obetí teroristických útokov v USA z roku 2001.

Udalosti z 11. marca 2004 viedli portugalského poslanca Josého Ribeira e Castra k tomu, aby v EP navrhol termín viažuci sa k uvedenému dňu - keď v štyroch prímestských vlakoch smerujúcich v rannej špičke do Madridu vybuchli nálože. O život prišlo vtedy 193 ľudí a ďalších 1824 osôb utrpelo zranenia. Išlo o najhorší teroristický čin, aký sa kedy stal v Španielsku. K útokom sa prihlásila teroristická sieť al-Káida.

EÚ na summite 25. marca 2004 schválila nový plán boja proti terorizmu.

Po Madride 2004 sa v Európe stali ďalšie teroristické útoky - európske zdroje spomínajú najmä bombové atentáty v Londýne zo 7. júla 2005, následkom ktorých zomrelo vyše 50 ľudí. V pamäti zostali aj bombové útoky a následná streľba v Nórsku, pri ktorých 22. júla 2011 zahynulo vyše 80 osôb, či útoky z roku 2015 v Paríži.

V súlade s programom EÚ v oblasti bezpečnosti na roky 2015-20 začalo 25. januára 2016 činnosť nové Európske centrum na boj proti terorizmu (ECTC). Ním sa rozšírila úloha Europolu.

EP prijal 15. marca 2017 Smernicu Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2017/541 o boji proti terorizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SÚD OSLOBODIL INDONÉZANKU OBŽALOVANÚ Z VRAŽDY KIM ČONG-NAMA
<< predchádzajúci článok
Angelika vrtochy zimy na teplé jarné počasie nepremení