Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. októbra 2014

EÚ žiada od Slovenska a ďalších troch krajín právnu úpravu pri vízach



Európska komisia v októbrovom balíku rozhodnutí vo veci porušenia povinností zo strany členských štátov prijala 140 verdiktov vrátane 39 odôvodnených ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš
Brusel 16. októbra (TASR) - Európska komisia v októbrovom balíku rozhodnutí vo veci porušenia povinností zo strany členských štátov prijala 140 verdiktov vrátane 39 odôvodnených stanovísk a 11 postúpení na Súdny dvor EÚ.


Rozhodnutia komisie sa týkajú 23 členských štátov, Slovensko spolu s ďalšími troma krajinami je predmetom odôvodneného stanoviska v oblasti víz.

Komisia vyzvala štyri krajiny - Českú republiku, Estónsko, Poľsko a Slovensko -, aby prijali opatrenia na zabezpečenie toho, že odvolanie proti rozhodnutiu o zamietnutí, zrušení alebo odvolaní víz bude zahŕňať prístup k súdnemu orgánu.

V nariadení o vízovom kódexe sa stanovujú postupy a podmienky vydávania víz na účely krátkodobých pobytov a letiskového tranzitu. Členským štátom sa v ňom ukladá povinnosť priznať právo na odvolanie proti zamietnutiu, zrušeniu alebo odvolaniu víz.

Zmluva o EÚ zaväzuje členské štáty stanoviť opravné prostriedky potrebné na zabezpečenie účinnej právnej ochrany v oblastiach, na ktoré sa vzťahuje právo EÚ. Charta základných práv priznáva každému jednotlivcovi, ktorého práva alebo slobody zaručené právom Únie boli porušené, právo na účinný prostriedok nápravy pred súdom.

Príslušné vnútroštátne právne predpisy Českej republiky, Estónska, Poľska a Slovenska však poskytujú len možnosť odvolať sa na mimosúdne správne orgány.

Európska komisia upozornila, že príslušníkovi tretej krajiny vyplýva z vízového kódexu právo na to, aby sa s jeho žiadosťou o vízum nezaobchádzalo svojvoľne a toto právo má byť chránené postupom súdneho odvolania.

To je dôvod, prečo sa exekutíva EÚ dnes rozhodla zaslať uvedeným štyrom členským štátom odôvodnené stanoviská. Orgány týchto krajín majú teraz dva mesiace na to, aby prijali opatrenia nevyhnutné na splnenie požiadaviek EK. V opačnom prípade môže komisia postúpiť prípad Súdnemu dvoru EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nákaze medzi škôlkarmi by mohli zabrániť ranné kontroly
<< predchádzajúci článok
Opozícia viní Boreca z uzatvárania justície, minister to odmieta