Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. februára 2019

EÚ zvyšuje maximálnu vnútroštátnu podporu pre poľnohospodárov



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: deutschebank.ge
Brusel 22. februára (TASR) - Európska komisia (EK) v piatok informovala, že schválila zrevidované pravidlá štátnej pomoci v sektore poľnohospodárstva, čo znamená, že strop vnútroštátnej podpory pre poľnohospodárov sa výrazne zvýši.


Vďaka novým pravidlám štátnej pomoci v agrosektore (tzv. pomoc de minimis) sa zvýši maximálna suma, ktorú môžu vnútroštátne orgány použiť na podporu poľnohospodárov bez predchádzajúceho schválenia EK. Subjektom verejného sektora to umožní flexibilnejšie a efektívnejšie reagovať, najmä v čase krízy a v situáciách, ktoré si vyžadujú rýchle riešenie.

Na základe tohto rozhodnutia budú môcť krajiny EÚ zvýšiť podporu pre poľnohospodárov bez narušenia trhu a zároveň sa vďaka tomu zníži administratívna záťaž vnútroštátnych orgánov.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan skonštatoval, že nové pravidlá štátnej pomoci v agrosektore odrážajú význam tejto formy podpory v čase krízy.

"Vnútroštátne orgány budú flexibilnejšie a budú schopné rýchlejšie a efektívnejšie pomáhať ohrozeným poľnohospodárom. V niektorých prípadoch sa výška štátnej pomoci, ktorú možno poskytnúť jednotlivým poľnohospodárom, zvýši o 66 %, zhodnotil situáciu Hogan. Spresnil, že nové pravidlá budú dopĺňať bežné pravidlá notifikovanej štátnej pomoci, ktoré môžu členské štáty aj naďalej uplatňovať.

Maximálna výška pomoci, ktorú možno rozdeliť jednotlivým poľnohospodárskym podnikom za tri roky, sa zvýši z 15.000 eur na 20.000 eur. Aby sa predišlo prípadnému narušeniu hospodárskej súťaže, pre každú krajinu Únie je stanovená maximálna výška vnútroštátnej pomoci, ktorú nemožno prekročiť. Vnútroštátny strop sa stanoví na 1,25 % ročnej poľnohospodárskej produkcie krajiny v priebehu rovnakého trojročného obdobia (súčasné pravidlá sú fixované na 1 %). Vnútroštátny strop sa teda zvýši o 25 %.

Ak členská krajina nepoužije na konkrétny sektor poľnohospodárstva viac ako 50 % celkových prostriedkov štátnej pomoci, môže zvýšiť pomoc de minimis na 25.000 eur na jeden poľnohospodársky podnik a vnútroštátne maximum na 1,5 % ročnej produkcie. To zodpovedá zvýšeniu stropu na poľnohospodára o 66 % a vnútroštátneho stropu o 50 %.

Podľa nových pravidiel sa vyžaduje, aby krajiny, ktoré si zvolia najvyšší strop pomoci, povinne viedli centrálne registre na vnútroštátnej úrovni. Udelená podpora sa bude môcť zaznamenávať, čím sa zjednoduší a zlepší poskytovanie a monitorovanie pomoci de minimis. Niekoľko členských štátov má už takéto registre zavedené, vďaka čomu budú môcť ihneď uplatňovať vyššie stropy.

Zvýšenie stropov nadobudne účinnosť 14. marca a môže sa uplatniť spätne na pomoc, ktorá spĺňa všetky podmienky.

Členské štáty využívajú pomoc de minimis keď potrebujú konať rýchlo a bez vytvorenia schémy podľa pravidiel štátnej pomoci, najmä v čase krízy. Často sa používa aj na špecifický účel, napríklad pomoc pri prevencii, eradikácii chorôb zvierat hneď po výskyte nákazy, na náhradu škôd poľnohospodárov spôsobených zvieratami, ktoré nie sú chránené právnymi predpismi EÚ, ani vnútroštátnymi právnymi predpismi, ako napríklad diviaky.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Saudská Arábia a Čína sa dohodli na spolupráci v boji proti terorizmu
<< predchádzajúci článok
PREZIDENT: R. FICO SA MI MSTÍ ZA TO, ŽE HO ZA SUDCU ÚS NEVYMENUJEM