Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. marca 2009

Euro je podľa Financial Times pre Slovensko dvojsečnou zbraňou



Euro sa pre Slovákov stáva dvojsečnou zbraňou. Konštatuje to v stredajšom vydaní ekonomický denník Financial Times. Kým sa totiž na jednej strane väčšina ekonomík strednej Európy ponára stále ...



Zdieľať
BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) - Euro sa pre Slovákov stáva dvojsečnou zbraňou. Konštatuje to v stredajšom vydaní ekonomický denník Financial Times. Kým sa totiž na jednej strane väčšina ekonomík strednej Európy ponára stále hlbšie do krízy predovšetkým kvôli razantnému prepadu lokálnych mien, Slovensko, ako jediná krajina bývalej Varšavskej zmluvy, ktorá vstúpila do eurozóny, zostala menovými výkyvmi vďaka svojmu vstupu do eurozóny nedotknutá. Na druhej strane však práve rekordné prepady regionálnych mien postavili Slovensko do nelichotivej situácie z pohľadu cenovej konkurencieschopnosti, čo pociťujú nie len slovenskí obyvatelia a podnikatelia, ale aj obyvatelia a podnikatelia spoza hraníc z krajín Visegrádskej štvorky.


Predseda vlády Robert Fico podľa Financial Times s nadšením presadzoval vstup Slovenska do eurozóny s čo najsilnejším konverzným kurzom, aby sa Slováci pri januárovej výmene svojich korún za eurá cítili bohatší. Bol to však prínos pre občanov, ktorý zvýšil obavy o konkurencieschopnosť zvyčajne stabilnej slovenskej ekonomiky, ktorá je vysoko závislá na exportoch automobilov a elektroniky a ktorý znížil konkurenčnosť oslabovaním susedných mien, píše denník. Slováci preto začali nakupovať za hranicami v Českej republike, Maďarsku a Poľsku. Svoje o tom vedia najmä v poľskom meste Nowy Targ, kde obchody pravidelne zaplavujú slovenskí zákazníci. Kým tak poľské obchody a predajcovia automobilov pozdĺž hraníc robia, vďaka tretinovému prepadu zlotého oproti euru od septembra, parádne obchody, ich slovenskí kolegovia len trpia, ako ich vysoké ceny odstrašujú Poliakov.

Ako ďalej uvádza Financial Times, poľskí turisti tvorili v uplynulých rokoch zhruba 40 % lyžiarov v Nízkych Tatrách. Vo februári však toto číslo podľa marketingovej riaditeľky spoločnosti Tatry Mountain Resorts Kataríny Šarafínovej kleslo na polovicu. "Keď zlotý padol, stalo sa to tu pre Poliakov príliš drahé. Minulý rok sme mali vypredané dva-tri mesiace vopred. Teraz máme prázdne izby," cituje Šarafínovú Financial Times. Rovnako aktuálny vývoj ukrojil časť zo slovenskej konkurencieschopnosti v oblasti nákladov na prácu. Slovensko mávalo jednu z najlacnejších pracovných síl v strednej Európe, ale teraz je druhou najdrahšou s priemernou mzdou 7,4 eur za hodinu, čo je 12 % nad regionálnym priemernom. Pre porovnanie, Poľsko sa prepadlo 20 % pod regionálny priemer. "Sme stále lacnejší ako väčšina ďalších regiónov v Európe, ale stratili sme časť cenovej konkurencieschopnosti oproti našim susedom," povedal pre Financial Times analytik UniCredit Bank Ján Tóth.

Slovenská exportne orientovaná ekonomika pocítila podľa denníka globálne spomalenie veľmi významne. Hovoria o tom aj aktuálne čísla o hospodárskom raste za štvrtý kvartál, ktorý spomalil oproti tretiemu štvrťroku z 6,6 % na 2,5 %. Priemyselná produkcia v januári padla medziročne o 27 %, predovšetkým kvôli ochabnutému automobilovému priemyslu. "Situácia sa mení skutočne rapídne - je nemožné predpovedať v súčasnosti predaj," cituje Financial Times hovorcu žilinského závodu automobilky Kia Dušana Dvořáka. Fabrika vlani vyrobila 201 tis. automobilov, v tomto roku však zatiaľ očakáva výrobu iba 170 tis. vozidiel. Podľa Financial Times však napriek tomu všetkému povedať, či bude Slovensko čeliť prepadu zahraničných investícií, by bolo zatiaľ predčasné a to najmä kvôli jeho členstvu v eurozóne.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Najmenej desať mŕtvych pri streľbe v škole v Nemecku
<< predchádzajúci článok
Ďalšie zvyšovanie miezd zdravotníkov je stále neisté