Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. januára 2009

Euro podľa Šramka už pomáha tlmiť dopady krízy v SR



Zavedenie eura zmiernilo podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka dopad finančnej krízy na Slovensku už v tomto období. "V ekonomike zaniklo kurzové riziko, čo je veľmi dôležité ...



Zdieľať
BRATISLAVA 26. januára (WEBNOVINY) - Zavedenie eura zmiernilo podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka dopad finančnej krízy na Slovensku už v tomto období. "V ekonomike zaniklo kurzové riziko, čo je veľmi dôležité pre stabilitu. Je úplne zrejmé, že v krajinách, ktoré nie sú v eurozóne, sú dopady ďaleko výraznejšie a ich riešenie je oveľa zložitejšie a drahšie ako v krajinách, ktoré v eurozóne sú," uviedol v pondelok v online diskusii na portáli euromena.sk. Ako dodal, vývoj mien malých a otvorených ekonomík je ďaleko viac pod vplyvom špekulácií, čo môže spôsobiť obrovské problémy. "Ich vývoj je veľmi ťažké z úrovne centrálnej banky alebo vlády ovplyvňovať," dodal guvernér. Aký vplyv bude mať hospodárska kríza na ekonomický rast Slovenska v tomto roku však Šramko komentovať nechcel. Ako uviedol, centrálna banka oficiálnu aktualizovanú predikciu vývoja hrubého domáceho produktu zverejní v marci.


Euro podľa Šramka tiež neznižuje konkurencieschopnosť Slovenska voči krajinám, ktoré euro v súčasnosti nemajú a oslabovanie ich mien zlacňuje pracovnú silu. "V súčasnosti je problém výroby a exportu postavený predovšetkým na tom, že nie je dopyt po výrobkoch v zahraničí a preto zlacňovanie výroby a zvýšenie tržieb cez oslabovanie vlastnej meny nie je účinné," uviedol. Podľa Šramka je na Slovensku dôležité, aby sa mzdy vyvíjali primerane a rástli v súlade s rastom produktivity, čím sa dokáže eliminovať dopad oslabujúcej meny na efektívnosť výroby v medzinárodnej konkurencii. Navyše sú podľa neho výkyvy okolitých mien tak veľké, že výrazne komplikujú bežné podnikanie a plánovanie investícií a ďalšieho rozvoja podnikania. "U väčšiny okolitých krajín platí, že sú väčšími dovozcami, ako vývozcami tovarov a služieb. Oslabenie meny toto negatívne saldo v takomto prípade ešte zväčšuje," dodal Šramko.
SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kompenzácie za plyn by podľa Gyurcsánya mala EÚ žiadať spoločne
<< predchádzajúci článok
Kozárovce počítajú škody po záplavách