Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. mája 2010

Euro rástlo pre zmiernenie obáv z dlhovej krízy


Tagy: euro

Euro v stredu posilnilo, keď ho podporili údaje o raste ekonomiky v eurozóne. Tlak na spoločnú európsku menu pomohli zmierniť aj klesajúce výnosy z dlhopisov krajín na periférii ...Zdieľať
euro dolar Ilustračné foto : SITA/AP LONDÝN 12. mája (WEBNOVINY) - Euro v stredu posilnilo, keď ho podporili údaje o raste ekonomiky v eurozóne. Tlak na spoločnú európsku menu pomohli zmierniť aj klesajúce výnosy z dlhopisov krajín na periférii eurozóny a oznámenie programu znižovania výdavkov v Španielsku, ktoré patrí medzi krajiny najviac ohrozené dlhovou krízou. Centrálne banky eurozóny začali nakupovať štátne dlhopisy Portugalska, Grécka a Írska, čo viedlo k zníženiu ich výnosov a stlačeniu rizikových prirážok oproti nemeckým referenčným dlhopisom. Hrubý domáci produkt eurozóny podľa údajov štatistického úradu EÚ Eurostat v prvých troch mesiacoch oproti predchádzajúcemu kvartálu posilnil o 0,2 % a väčší než očakávaný rast zaznamenali aj Nemecko a Taliansko. EÚ oznámila v pondelok krízový plán na stabilizáciu eura po tom, čo sa spoločná európska mena minulý týždeň prepadla na 14-mesačné minimum voči doláru.


O 10:45 euro posilnilo voči doláru o 0,5 % na 1,2739 USD/EUR a voči japonskému jenu si pripísalo 0,4 % na 117,75 JPY/EUR. Dolár oproti jenu posilnil o 0,2 % na 92,89 JPY/USD a britská libra voči jenu oslabila 0,2 % na 1,4925 USD/GBP.

SITA, Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: euro
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Estónsko spĺňa kritériá na euro v roku 2011
<< predchádzajúci článok
Situácia v Delphi je zlý signál pre investorov

Euro rástlo pre zmiernenie obáv z dlhovej krízy - diskusné fórum čitateľov