Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. marca 2010

Euro tlačilo na rast cien už pred 1. januárom 2009



Zavedenie eura prispievalo na rast spotrebiteľských cien na Slovensku ešte pred 1. januárom 2009, kedy sa Slovensko stalo členom eurozóny. Vyplýva to z analýzy Jána ...



Zdieľať
Ilustračné foto: SITA/em>

BRATISLAVA 22. marca (WEBNOVINY) - Zavedenie eura prispievalo na rast spotrebiteľských cien na Slovensku ešte pred 1. januárom 2009, kedy sa Slovensko stalo členom eurozóny. Vyplýva to z analýzy Jána Halušku a Michala Olexu z bratislavského Infostatu uverejnenej v aktuálnom vydaní časopisu Národnej banky Slovenska Biatec. Euro podľa analýzy vplývalo na rast cien už v roku 2008, následne aj v januári 2009, a však v ďalších jedenástich mesiacoch, teda vo februári až decembri 2009, zavedenie eura rast spotrebiteľských cien naopak tlmilo.

"Pokiaľ ide o tzv. pre-changeover efekt, na základe analýzy vývoja harmonizovaných indexov spotrebiteľských cien v SR a zahraničí sa ukazuje, že príspevok vplyvu zavedenia eura na rast inflácie v roku 2008 predstavuje minimálne 0,11 percentuálneho bodu," konštatuje sa v Biatecu. Tento rast má pritom ísť najmä na vrub rýchlejšieho rastu cien vybraných druhov potravín, cien dopravných služieb a cien stravovania. Potraviny pritom cenovú hladinu zvyšovali najmä v prvom polroku 2008, dopravné služby a stravovanie po stanovení konverzného kurzu, teda v druhom polroku.

Pokiaľ ide o čistý changeover efekt, teda vplyv zavedenia eura na rast cien práve v čase jeho reálneho prijatia, ten podľa analýzy v januári 2009 predstavuje 0,12 percentuálneho bodu. "Tento odhad zodpovedá dolnej hranici intervalu, ktorý v polovici marca 2009 zverejnila Národná banka Slovenska v rámci kvantifikácie tzv. net-changeover efektu," uvádza sa v časopise Biatec.

Euro nahradilo slovenskú korunu v obehu počas prvých šestnástich dní vlaňajška. Od 17. januára 2009 je jediným zákonným platidlom na území Slovenska spoločná európska mena. Cesta Slovenska k spoločnej európskej mene sa začala už 1. mája 2004 vstupom do Európskej únie. Podľa prístupových zmlúv totiž všetky nové členské krajiny musia euro prijať, aj keď v nich nie je presne stanovený termín, dokedy tak majú urobiť.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čínski podnikatelia majú záujem o PPP projekty
<< predchádzajúci článok
Na Papuy-Novej Guiney ďalšie silné zemetrasenie